Türkiye Geneli
Giriş Tarihi : 11-10-2021 10:50   Güncelleme : 11-10-2021 16:38

43 YIL SONRA 10 EKİM....

Profesör Doktor Mehmet Haberal, 43 yıl önce Avrupa Transplantasyon Birliği'nden temin ettiği böbrek ile Türkiye'de ilk kez kadavradan, böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi.

43 YIL SONRA 10 EKİM....

Tarih; 10 Ekim 1978... 43 yıl önce Profesör Doktor Mehmet Haberal, Avrupa Transplantasyon Birliği'nden temin ettiği böbrek ile Türkiye'de ilk kez kadavradan, böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi... Üstelik o yıllarda Türkiye'de transplantasyon konusunda yasal bir düzenleme dahi yoktu... Haberal, 3 Haziran 1979'da organ nakli yasasının çıkmasına da öncülük etti... Ve binlerce hasta peşi sıra gelen ilkler sayesinde yeniden yaşam yolculuğuna başladı..."BUGÜN vatandaşlarımızı ve kendi soyumuzdan gelen ülkeleri, başka ülkelere muhtaç etmiyoruz" diyen Prof. Dr. Mehmet Haberal ve ekibi, Sadece son 1 haftada 6 organ nakli ameliyatı yaptı. Ve ekibiyle birlikte 43 yıl önce atılan tarihi adımı Kanal B'ye anlattı... Gelinen noktada organ naklini değerlendirdi. Sağlık neferlerinin çağrısı ise "kadavradan organ bağışının artması..."

43 yıl önce bugün organ bekleyen hastalar için yeni bir umut ışığı doğdu...

Türkiye'de yeniden yaşam yolculuğunun mimarı Prof. Dr. Mehmet Haberal, 10 Ekim 1978'de Avrupa Transplantasyon Birliği'nden sağlanan böbrek ile Türkiye'de ilk defa kadavradan böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi.Hacettepe Hastanesi'nde Erol Emeksizoğlu, o böbrekle tutunmuştu yaşama.Prof. Dr. Mehmet Haberal, 10 Ekim'in 43. Yılında ekibiyle birlikte Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde anlattı o tarihi süreci.O yıllarda Türkiye'de transplantasyon konusunda yasal bir düzenleme de yoktu.Haberal, 2 bin 238 sayılı "Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli" yasasının hazırlanıp, 3 Haziran 1979'da yürürlüğe girmesine öncülük etti.Sonrasında da Dünyadaki gelişmelere de yön verecek bir çok ilkin altına imza attı.Türkiye canlıdan nakillerde dünyada lider konumda. Ancak kadavradan bağışlar hala yetersiz. Prof. Dr. Haberal, her fırsatta dile getirdiği organ bağışı çağrısını yineledi.Başhekim Prof. Dr. Adnan Torgay, Transplantasyon Bilim dalı öğretim üyeleri ile Organ nakli koordinatörü Hatice Akkoç da 10 Ekim'in önemine dikkati çekti, organ bağışı çağrısında bulundu.Son olarak Prof. Dr. Mehmet Haberal, Atatürk'ün manevi mirasını hatırlatarak önemli mesajlar verdi.Prof. Dr. Mehmet Haberal, ekibiyle birlikte 1 haftada 1'i karaciğer, 5'i böbrek olmak üzere 6 organ nakli ameliyatı gerçekleştirdi.14 yaşındaki Zehra Elif Saçal annesi Zeynep Saçal'dan alınan böbrekle, 17 yaşındaki Melih Başam da annesi Şahide Başam'dan alınan böbrekle tutundu yaşama.3 yaşındaki Zeynep ise annesinden alınan kararciğerle başladı yeniden yaşam yolculuğuna.Özetle; 10 Ekim 1978'de sadece Türkiye'de değil, dünyada da organ naklinde yeni bir kapı açıldı.Unutulmamalı ki; yaşamı, bağışlanacak bir organa bağlı olan binlerce hasta var.Ve zaman, onların aleyhine işliyor.İhtiyaçları olan tek şey; Duyarlı insanların organ bağışı.