Türkiye Geneli
Giriş Tarihi : 24-04-2021 23:57   Güncelleme : 25-04-2021 03:24

31 YIL SONRA 24 NİSAN...

Prof. Dr. Mehmet Haberal, 31 yıl önce ekibiyle birlikte Dünyada ilk kez "Erişkinde canlıdan kısmi karaciğer naklini" gerçekleştirdi.

31 YIL SONRA 24 NİSAN...

Prof. Dr. Mehmet Haberal, 31 yıl önce ekibiyle birlikte Dünyada ilk kez "Erişkinde canlıdan kısmi karaciğer naklini" gerçekleştirdi.O nakil süreciyle, bugüne kadar birçok kronik karaciğer hastası yeniden yaşam yolculuğuna başladı.Peki, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Bu operasyona nasıl karar vermişti? sonrasında neler yaşandı? Ve Türkiye bugün gelinen noktada Organ naklinde lider ülke konumuna nasıl ulaştı? 31'inci yılında 24 Nisan'ın dünya tıbbındaki önemini Başkent Üniversitesi Genel Cerrahi anabilim Dalı Başkanvekili Prof. Dr. Gökhan Moray anlattı.

24 Nisan 1990'da Dünyada bir ilk yaşandı.

Prof. Dr. Mehmet Haberal ekibiyle birlikte, Dünyada İlk kez erişkinde canlıdan kısmi karaciğer naklini gerçekleştirdi.22 yaşındaki Erdemir Işık, Baba Hasan ışık'tan alınan kısmi karaciğerle hayat buldu. 

“Bu operasyon riskli" denildi.”Altından kalkamayız" denildi.Ama Prof. Dr. Mehmet Haberal "başardı."Ve aradan geçen 31 yılda yüzlerce kronik karaciğer hastası, yeniden yaşam yolculuğuna başladı.24 Nisan'ın önemini Başkent Üniversitesi Genel Cerrahi anabilim Dalı Başkanvekili Prof. Dr. Gökhan Moray anlattı.1979 yılında Haberal öncülüğünde çıkarılan 2238 sayılı Organ nakli yasasına dikkati çekti. Ve 24 Nisan 1990'da dünyada ilk olan nakli gerçekleştirdi Haberal.

Türkiye, özellikle canlıdan nakillerde dünyada lider konumda.Ancak kadavradan bağışlar hala yetersiz.Kovid-19 pandemisi, süreci daha da zorlaştırdı. 

Özellikle okullarda eğitimin şart olduğunu savunan Moray, bağış çağrısında bulundu. 

24 Nisan 1990'da Karaciğer transplantasyonunda yeni bir kapı açıldı.

Unutulmamalı ki; yaşamı, bağışlanacak bir organa bağlı olan binlerce hasta var. Ve zaman, onların aleyhine işliyor.İhtiyaçları olan tek şey; Duyarlı insanların organ bağışı.