Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 26-04-2021 10:34   Güncelleme : 26-04-2021 20:25

"20 Yıl Önce Yapılan Tarihi Çağrı"

Prof. Dr. Mehmet Haberal,20 yıl önce Türkiye'nin Ermeni tehcirini, soykırım diye tanımlayan ülkelere 2004 ve 2005 yıllarında Bütün Dünya dergisinde yayımlanan makalesinde cevap vermişti.

Ermeni tehcirini, soykırım diye tanımlayan ülke sayısında,2000’li yılların başlarında, çarpıcı bir artış yaşandı.İşte o tarihlerde; yani 20 yıl önce, bu iftiralara en net tepki veren kurumların başında Başkent Üniversitesi geliyordu.Prof. Dr. Mehmet Haberal önderliğinde toplanan üniversite senatosu, Fransa Parlamentosu'na sert bir tepki koymuş, konunun bilimsel yolla çözümü için, Türk ve Ermeni tarihçileri bir sempozyumda biraraya getirme kararı almıştı.Bu amaçla, Ermenistan bilim adamlarına çağrı yapılmış, sempozyuma katılacak bilim adamlarının ülkemizde ağırlanması ve uçak biletlerinin alınmasına kadar, bütün pratik işler uygulamaya konmuştu.Peki daha sonra ne oldu ?Bu sorunun yanıtını, Profesör Doktor Mehmet Haberal’ın 2004 ve 2005 yıllarında Bütün Dünya dergisinde yayımlanan makalelerinden öğrenelim.Yıl 2001,Fransa meclisi, ''Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır'' ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylar.Diğer ülkelere de örnek teşkil edebilecek bu siyasi karara, Türkiye’de bilim dünyasından en net ve sert tepki Başkent Üniversitesi’nden gelir.
Fransa’nın kararının ardından Üniversite senatosunu acil toplayan kurucu rektör Prof.Dr.Mehmet Haberal, o tarihlerde yaşananları, Bütün Dünya dergisinin 2004 nisan sayısında yayımlanan "Kafkasya Bilmecesindeki Ulusal Tutumumuz" başlıklı makalesinde şöyle anlatıyor.
Bu amaçla, ermenistan bilim adamlarına çağrı yapıldığını, sempozyuma katılacak bilim adamlarının ülkemizde ağırlanmasına kadar gereken bütün çalışmaların planlandığını, uçak biletlerini almak dahil, bütün pratik işlerin uygulamaya konulduğunu anlatan Profesör Haberal, sonra yaşananları da şöyle özetliyor.
Prof.Dr.Mehmet Haberal, yetinmemiş bir yıl sonra yine Nisan ayında ve yine Bütün Dünya dergisinde yayımlanan makalesiyle, şöyle seslenmişti Batılı toplumlara;“Bizler unutsak bile tarih unutur mu ?"