Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 16-03-2021 14:59   Güncelleme : 16-03-2021 20:18

“1000 OKUL İYİLEŞTİRME PROJESİ” İÇİN TOPLANDILAR

Zonguldak’ta ,“1000 OKUL İYİLEŞTİRME PROJESİ” Kapsamında Okul Müdürleri İle İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun Başkanlığında Toplantı Yapıldı.

“1000 OKUL İYİLEŞTİRME PROJESİ” İÇİN TOPLANDILAR

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan iyileşmenin tüm meslek okullarında yaygınlaşmak   ve mesleki eğitimin kalitesini artırmak amacıyla ‘1000 Okul İyileştirme Projesi’  başlattı.
Zonguldak’ta da ,“1000 Okul İyileştirme Projesi” kapsamında okul müdürleri ile İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun Başkanlığında toplantı yapıldı.

Yapılan toplantıda, Zonguldak‘ta 45 okul yöneticisi, 514 öğretmeni ve 5 bin 116 öğrencisi olan Merkez ve İlçelerde Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Uzunmehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Devrek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çaycuma Saltukova Çok Programlı Anadolu Lisesi, Kozlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ereğli Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ereğli Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Alaplı İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okulları proje kapsamına alındı.

Proje kapsamında,yapılanlar şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetler  Genel Müdürlüğü tarafından okullardaki 478 öğretmen ve yöneticiye ölçme değerlendirme alanında bilgi ve tecrübelerini artırmak amacıyla sınıf içi değerlendirme konusunda seminerler verildi.

Özel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 470 yönetici ve öğretmene “Fikri Mülkiyet ve Sınai Haklar semineri verildi.
Veli eğitim düzeyi profili çıkarılarak Okuma yazma bilmeyen veliler tespit edilerek ve 6 öğrenci velisi ile görüşülerek  okuma yazma kursuna devam edecekler.
Bakanlık tarafından Kütüphanesi olmayan ve var olan kütüphanelerini iyileştirilmesi amacıyla okullara  310 bin tl ödenek gönderildi. Okullar Z kütüphane formatında görselliğin ön plana çıkarıldığı zengin içerikli kütüphaneler yapılacak.

“1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerle Buluşuyor” projesi kapsamında 63 Meslek Lisesi öğrenci Görsel Sanatlar ve Müzik derslerinde proje kapsamına dahil edilmiş, bu kapsamda Resim Müzik alanında yetenekli öğrencilerin rehber öğretmenler eşliğinde iki aylık çevrim içi eğitim planlamaları yapılmış  ve çalışmaları devam etmektedir.
     
1000 Okul projesi kapsamında  9 okulumuzun Fizik +Kimya+Biyoloji alanında laboratuvar ihtiyaçları belirlenmiş olup bakanlığımız tarafından  2021 mali yılında en az bir  okulumuza Fizik +Kimya+Biyoloji laboratuvar kurulması planlandı.

Proje kapsamındaki okulların Döner sermayelerini etkin ve verimli kullanıp öğrencilerin üretim yaparak döner sermayeden daha çok yararlanması sağlamak amacıyla atölyelerdeki makine ve teçhizatın yenilenmesi planlandı. 

Proje kapsamında Öğrencilere yönelik temel akademik becerileri geliştirici destek eğitimleri, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ile müze ve ören yerleri ziyaretleri düzenlenecek. Okullarda düzenli olarak kariyer günleri etkinlikleriyle eğitim, sanayi ve endüstri, bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda önde gelen başarılı insanlarla öğrencilerin buluşması sağlanacak. Okullarda öğrenim gören öğrencilerin Gençlik ve Spor Bakanlığınca organize edilen "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" kampanyasına katılımı sağlanacak. Okullarda öğrenim gören öğrencilere ilgili paydaşların katılımıyla bağımlılık ve şiddetle mücadele eğitimleri verilecek.