YENGESİNİ ÖLDÜREN SANIK İÇİN SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ YENGESİNİ ÖLDÜREN SANIK İÇİN SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Bülent Ecevit Üniversitesi ikinci kez düzenlenen Greenmetric Türkiye Ulusal Çalıştayı ‘nın açılışı Farabi kampüsünde gerçekleşti.

2010 yılından bu yana Dünya üniversitelerini çevreci uygulamalar ve sürdürülebilirlik açısından değerlendiren GreenMetric (Yeşil Ölçüm) Dünya Çevreci Üniversiteler Platformu Türkiye Ulusal Çalıştayı  Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışta, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, UI Greenmetric Başkan Yardımcısı Dr. Junaidi S.S. M.A, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Erol Yılmaz ve farklı üniversitelerden çok sayıda katılımcı yer aldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende ilk açılış konuşmasını UI Greenmetric Başkanı Yardımcısı Dr. Junaidi S.S. M.A yaptı.  Ardından söz alan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, yaptığı konuşmada çevre bilinci konusunda küresel farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric’in, aynı zamanda altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlardaki değerlendirmelerle alana önemli katkılar sağladığını ifade etti. GreenMetric’in bizlere gerçek anlamda bir farkındalık sunduğunu belirten Uzun, böylesi platformların eğitim-öğretim dışında nelere dikkat etmemiz gerektiğini bizlere hatırlattığını vurguladı.

Çalıştayın açılış töreninde konuşan bir diğer isim ise Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer oldu. Özölçer, hızla gelişen teknolojinin çevreye verdiği zararlar ve artan dünya nüfusunun doğal kaynakları tüketmesinin çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili konuların ön plana alınmasını bir zorunluluğa dönüştürdüğüne dikkat çekti. Geliştirilen çevre dostu politikalar ve sürdürülebilirlik konularında yaptığı çalışmalarla Üniversitemizin dünyanın ve Türkiye’nin en yeşil ve çevreci kampüslerinden biri haline geldiğini belirten Rektörümüz,  bunun gururunu yaşadıklarını ifade etti. Yeşil kampüs uygulamaları kapsamında,  su ve atık yönetimi, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında yürütülen çalışmaların hız kesmeden devam ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Özölçer, GreenMetric Dünya Çevreci Üniversiteler sıralamasında elde edilen önemli başarıların üniversite olarak ortaya koyulan yoğun çabaların göstergesi olduğunu hatırlattı.

Yarın oturumlarla devam edecek olan Greenmetric Türkiye Ulusal Çalıştayının bugünkü programı, açılış töreninin ardından Gökgöl Mağarasının gezilmesiyle tamamlandı.