Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendika(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, delege seçimlerinde yeniden güven tazelemesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendika(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, “Güven tazeledik. Teşekkür ediyorum arkadaşlara. Gelik’de dün gerçekleşen taban delege seçimlerinde bizim ekimiz başarılı oldu. Bize destek veren destek vermeyen bütün madenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bir demokrasi yarışı bizde bu yarıştan galip geldik”dedi.

TTK'DA İŞÇİ VE MEMURU İLGİLENDİREN PROMOSYON İHALESİ SONUÇSUZ KALDI TTK'DA İŞÇİ VE MEMURU İLGİLENDİREN PROMOSYON İHALESİ SONUÇSUZ KALDI

Başkan Yeşil, seçimler sonrasında madencilerin makam odasında köçek getirmelerinin bilgisi dahilinde olmadığını söyleyerek, hem madenciler hemde kamuoyu adına özür dilediğini ifade etti.

“DEMOKRASİ YARIŞINDAN GALİP GELDİK”

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendika(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, demokrasi yarışından galip geldiklerini söyleyerek, “

Biliyorsunuz seçim süreçlerimiz başladı kanuni olarak. 2 ay öne aldık. Önümüzde çok uzun bir süreç var. İşçi alımı ve toplu sözleşme var. Biliyorsunuz önümüzde ki yıl içerisinde genel seçimler var. Bu kadar zorlu bir seçimde yeni seçilecek arkadaşlara zaman tanımak, arkadaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak adına seçimlerimizi öne aldık. Bunu yaparken Türkiye Taşkömürü Kurumu ayakta kalsın, işçi alınsın ve madenci arkadaşlarımızın haklarını daha iyi savunacak ekipler devam etmekti. Güven tazeledik. Teşekkür ediyorum arkadaşlara. Gelik’de dün gerçekleşen taban delege seçimlerinde bizim ekimiz başarılı oldu. Bize destek veren destek vermeyen bütün madenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bir demokrasi yarışı bizde bu yarıştan galip geldik. “

“KENDİ ADIMA VE MADENCİ ARKADAŞLARIM ADINA ÖZÜR DİLİYORUM”

Madencilerin köçek oynatmasının hoş olmadığını ifade eden Başkan Yeşil, “Bizde üzüldük yapacak birşey yok. Arkadaşlarımızın talepleri vardı ben karşı çıkmıştım. Ama nedende arkadaşlarımız yaşadıkları haklı galibiyeti böyle bir organizasyon yapmışlar. Bizde onlara saygı duyuyoruz. Arkadaşlarımız geldiler, makam odasında olması hoş olmadı ama, dediğim gibi hepsi madenci kardeşlerimiz. Kamuoyundan hem onların hemde kendi adıma özür diliyorum”diye konuştu.

“İŞÇİ ALIMI KONUSUNDA ENERJİ BAKANIMIZA TALEPLERİ İLETTİK”

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendika(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, işçi alımı noktasında Enerji Bakanı’na talepleri ilettiklerini belirterek, “Hiç bir sendika örgütlü oldu sendikaya işçi alınsın diye mücadele etmiyor. Etmezde. Biz yıllardır biz bizden önce arkadaşlarımız hep bu kurum ayakta kalsın bu kurumun önü açılsın bu kurum bizim geleceğimiz Zonguldak’ın ülkenin geleceği hep bir mücadele içinde olduk. Bundan sonra da aynı mücadeleyi vereceğiz. Bunda da muhakkak olacağımızdan eminim. Türkiye Taşkömürünün tek derdi şuan için sendika. Bunun mücadelesini vermek zorundayız. Bu mücadele için ne geliyorsa yapmaya hazırız. Yakın zamanda Enerji Başkanımız Bartın’a geldi. Kamuoyunda bizim taleplerimiz doğrultusunda taleplerin bittiğini bu kuruma işçi alınması için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Bizlerde takipçisiyiz”şeklinde konuştu.

“YERLİ KÖMÜRE YAPILAN ZAM YETERSİZ”

Yerli kömüre yapılan zammın yetersiz olduğunu ifade eden Başkan Yeşil, “Türkiye Taşkömürü Taşkömürü olarak Zonguldak’ta baktığınız da sadece Zonguldak’ta olan bir kömür. Burası yerli kömür olarak değerlendirmemek gerek. Linyitle kıyaslanmaması gerek. Arkadaşlarımız derin madencilik yaparak yoğun şekilde çalışıyorlar. Bu bölgede Taşkömürü ile iptal kömürü kıyaslayıp ücretlerinin farklı ödenmesi hoş olmadığını söylemiştik. Bu yüzde kırkta geçersiz. Sadece Zonguldak’a has bir karar çıktı. Bu da sevindirici. Bu da yetersiz. Taşkömürünün değerini daha iyi anlatmamız gerek. Bunu Ankara’da daha iyi söylememiz gerek. Bunun içinde görevli arkadaşlarımızın da daha iyi söylemesi gerek”diye konuştu.