Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu; 21 Şubat 2023 tarihinde Genel Başkan Hakan Yeşil Başkanlığında Zonguldak’ta Sendika Genel Merkezi’nde toplandı.

            Toplu iş sözleşmeleri, Genel Kurul değerlendirmesi, TTK ve MTA’ya işçi alımı çalışmaları, örgütlenme çalışmaları, işyeri sorunlarının yanısıra deprem bölgesindeki çalışmaların gündem olarak görüşüldüğü Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar Sonuç Bildirisiyle açıklandı.

            Sonuç Bildirisi şöyle;

            “1- Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, 4 Şubat 2023 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen 12’nci Olağan Genel Kurulumuza katılan, mesaj gönderen, görüş ve önerilerini paylaşan, genel kurulun ardından yönetim kurulumuzu bizzat, mesajla ve telefonla kutlayan herkese teşekkür eder. Genel Kurulumuz, ülkemiz emekçilerinin ve işçi sınıfının hak mücadelesine ışık tutacaktır.

2- Başkanlar Kurulumuz; 14 Ekim 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesemizde meydana gelen grizu faciasıyla ilgili adli süreci yakından takip etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz; İhmali bulunanların ve sorumluların belirlenerek en ağır şekilde cezalandırılmaları konusundaki talebini yinelemektedir. 

42 Amasra maden şehidimize, tüm maden ve MTA şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve camiamıza başsağlığı diliyoruz.

3- Başkanlar Kurulumuz: Yerli ve milli kaynaklarımızı ülkemiz ekonomisine kazandıran Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Maden Tetkik Arama Kurumu’nun (MTA) daha verimli çalışabilmesi ve ülkemiz ekonomisine daha yüksek katkıda bulunabilmesi, iş sağlığı ve güvenliği risklerinin ortadan kaldırılabilmesi için işçi açıklarının en kısa sürede giderilmesiyle ilgili çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.  

4 – TTK’da 30’uncu, MTA’da 20’nci Dönem Toplu iş sözleşmesi görüşmelerimize 7 Mart 2023 tarihinde başlayacağız. Yüksek enflasyonla birlikte gerileyen alım gücünü yükseltmek en öncelikli hedeftir.

Başkanlar Kurulumuz; Eşit işe eşit ücret için, düşük ücret sorunlarının çözülmesi için, üyelerinin hak ve menfaatlerinin geliştirilmesi için maden ve MTA işçileriyle birlikte kararlılıkla mücadele edecektir.

   5- Sendikal mücadeleyi, Türkiye’nin dört bir yanında sürdürme kararlılığındayız.

Başkanlar Kurulumuz; Ülkemizin dört bir yanındaki işletmelerde alın teri döken tüm maden işçilerini Sendikamızın çatısı altında toplamak için başlattığımız örgütlenme çalışmalarını seferberliğe dönüştürme kararı almıştır.

6- Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen ve 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen iki depremin ardından 3 bin 800 maden ve 51 MTA işçimiz gönüllü olarak deprem bölgelerine yardıma koşmuştur. 

Sendikamız Başkanlar Kurulu olarak Genel Başkanımız, Genel Merkez ve Şube Yöneticileri olarak deprem bölgesinde maden işçilerimizin sürdürdüğü çalışmalara nezaret ettik. 

Arama-kurtarma çalışmalarında büyük bir cesaretle gösterdikleri üstün gayretlerle, girilemez denilen en riskli enkazlara madencilik tecrübesi ve teknikleriyle girerek yüzlerce cana nefes olan tüm maden işçilerimize teşekkür ediyoruz. 

Maden işçisi, yeraltında olduğu gibi yerüstünde de ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu birkez daha göstermiştir.

Madenci arkadaşlarımız deprem bölgesindeki üstün çalışmaları ve insani yaklaşımlarıyla ülkemizin kahramanları oldular. Onlarla gurur duyuyoruz.

Deprem bölgesinde büyük özverilerle çalışan tüm arama-kurtarma ve yardım ekiplerine ayrıca teşekkür ediyoruz.

45 BİN YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI 8 MAYIS’TA YAPILACAK: BRANŞLAR BELLİ OLDU 45 BİN YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI 8 MAYIS’TA YAPILACAK: BRANŞLAR BELLİ OLDU

Biz madenciler, ülkemizin bize ihtiyacı olduğu her yerde ve her an göreve hazırız.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

Ülkemizin bu zor günleri tek yürek olarak birlik, beraberlik ve dayanışma ile aşacağından eminiz.

7- Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanlar Kurulu, 76 yıllık mücadele tarihimizde olduğu gibi her şart altında birlik ve beraberliğini koruyacak, üyelerimizin mevcut kazanımlarından en küçük bir taviz vermeyecek, haklı ve meşru taleplerimiz için, ülkemiz ve milletimizin geleceği için mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”