SAĞLIK SEN ÜNİVERSİTE ŞUBESİ KONGRE YAPTI, YİĞİT OSMAN DARICI GÜVEN TAZELEDİ SAĞLIK SEN ÜNİVERSİTE ŞUBESİ KONGRE YAPTI, YİĞİT OSMAN DARICI GÜVEN TAZELEDİ

Zonguldak'ta en fazla istihdam sağlayan ve ekonomik değer üreten sektörü olan, rodövanslı saha işletmelerinin temsilcileri ile Cumhuriyet Halk Partisi enerji politikalarıekibi Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasında ev sahipliğinde bir araya geldi.

Toplantı; Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz , CHP İl Başkanı Murat Pulat, Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk ile Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Genel Sekreter Muharrem Sarıkaya, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın Rodövanslı Saha İşletme Sahipleri; AlaattinKurnaz, Erdinç Kargıdan, Mehmet Aşkar, Resul Cesur ve Ferhat Aşkar’ın katılımları ile gerçekleşti.

Toplantıda; Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir tarafından, katılımcılara; geçmişten günümüze Zonguldak Havzasında yapılan Kömür Üretim Faaliyetleri ile yapılan üretimin ülkemize, bölgemize ve ilimize olan ekonomik etkileri ve mevcut durumda kömür üretimi ve pazarlama maliyetleri hakkında bir sunum yapıldı. 

Toplantı ’ya ilişkin açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir; “Bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek için İlimize gelen, Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve beraberinde ki Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe yöneticilerinin talebi üzerine odamızda bir toplantı gerçekleştirdik. Bilindiği üzere Rodövanslı saha İşletmeleri ilimiz ekonomisi için son derece önemli işletmelerdir. Madencilik sektörü gerek sağladığı istihdam gerekse ürettiği mali değerler ile İlimizin lokomotif sektörüdür.

Sektörümüz 2014 yılında yaşanan Soma faciasından sonra yapılan yasal düzenlemelerle ciddi bir yük altına girmiş, üretim maliyetlerimiz katlanmıştır. Tüm gayretlerimize rağmen, kömür üreticilerimizin üzerindeki bu yükün azaltılması, bir kısmının devletimiz tarafından desteklenmesi çalışmalarında bir miktar mesafe almış isek de istediğimiz noktaya ulaşamadık. Halen mevcut sorunlarımızı çözememişken Mart 2022’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yerli kömür üretimi ve yerli kömürle çalışan santralleri etkileyen kritik bir karar alınmıştır. Alınan bu kararla yerli kömür kullanımı santrallerin ürettiği elektrik enerjisine mw/h başına üst limit olarak 1200 TL ithal kömür kullanarak yapılan elektrik üretimine 2500 TL teşvik verilmesi kararı alınmıştır. Bu karar yerli kömür üreticilerini son derece zor durumda bırakmıştır. Kısa bir sürede yasal düzenleme yapılarak önlem alınmadığı takdirde, Rodövanslısaha işletmecilerimiz, işletmelerini kapatmak zorunda kalacaklardır. Mevcut maaliyetler ve satış fiyatlarıyla kömür üretimi sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Bu kritik aşamada bizleri ziyaret ederek sorunlarımızı anlama ve çözme gayreti içerisinde olan başta Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın olmak üzere, Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Politikalar ekibine, milletvekillerimize, il – ilçe başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Hükümetimiz tarafından bir an önce sorunlarımızın çözümü için gerekli düzenlenmelerin yapılmasını bekliyoruz “dedi.