Zonguldak’ta, Valilik binası önünde Gaziler Günü nedeniyle çelenk sunum töreni düzenlendi. Zonguldak Valiliği, Zonguldak Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği’ne ait çelenklerin Atatürk Anıtı’na bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu; İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamayı, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Necmettin Cantaş yaptı. Cantaş; “Dünyanın en güçlü ve kudretli devleti Osmanli imparatorluğu, 1699 tarihinden itibaren bu güç ve kudretini muhafaza edemeyerek, toprak kaybıyla birlikte gerilemeye basladı. Bu gerileme, Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar devam etti. Gözünü, Türk'ün anavatanına, Anadolu topraklarina diken emperyalist güçlerin en büyük hayali, Anadolu' daki 1000 yilhk Türk varlığını sona erdirmekti.
Haç ordusu hüviyetine bürünen emperyalist güçler, Birinci Dünya Savaşı sonunda ülkemizi parçalamaya yönelik hazirladiklari Sevr Anlaşması'nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu Anadolu içlerine dogru sürdüler.
Esareti ve isgali kabul etmeyen Türk milleti bu duruma bir son vermeliydi. 13 Eylül 1921'de Baskomutan Mustafa Kemal ATATÜRK'ün komutasindaki kahraman Türk ordusu emperyalistlerin masasi olan Yunan ordusunu 22 gün 22 gece süren, dünyanin en uzun ve en kanli muharebelerinden birisi
olan,Sakarya Meydan Muharebesi'nde tarihinin en büyük bozgununa uğramıştır.Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anisina Baskomutan Mustafa Kemal ATATÜRK 'e Türk milleti adina, "Gazilik" ünvanı ile "Mareşallik" rütbesini tevcih etmistir.
19 Eylül; muharebe meydanlarinda canlarint ortaya koyarak savasan, fedakär ve kahraman gazilerimizin Seref ve Kahramanlik Günü' dür. 19 Evil;, tüm gazilerin, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürkle bütünleştiği bir gündür. Bugün de burada bu kutlu günün 100. Vil olmas1 münasebetiyle sizlerle beraber bir arada bulunmanin mutlulugunu yasamaktayiz.
Gururla tasidigimiz Gazilik unvani, Ata'mizdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastir.Kahraman gaziler, "Gaziler Gününüz" kutlu olsun.Sizler, En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yasayan birer temsilcilerisiniz.Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminati ve temel taslarısınız.
19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, silah arkadaslarini, aramizdan ayrilan tüm gazilerimizi ve vatan ugrunda topraga düsen tüm sehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle aniyor, hayatta olanlara da sagik ve esenlikler diliyoruz.” dedi.Törene; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Necmettin Cantaş ve protokol üyeleri katıldı. 
Konuşmanın ardından kentte eğitim öğretim hayatını sürdüren bir öğrenci günün anlam ve önemine ilişkin şiirini okudu.
Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

MİLLETVEKİLİ YAVUZYILMAZ:”SUYU ÇIKTI” MİLLETVEKİLİ YAVUZYILMAZ:”SUYU ÇIKTI”