Belediyenin çalışmalarına yönelik bilgiler veren Başkan Kantarcı, Filyos Vadisi Projesi’ne (Zonguldak’ın Çaycuma ilçesin bağlı Filyos beldesinde) 700 dönümlük araziye kurulacak olan gübre fabrikasının Resmî gazetede yayınlanması üzerine değerlendirmedelerde bulanan Başkan Kantarcı, tedirgin biçimde başını sallayarak ‘’korkuyorum’’ diye yanıtladı.

Tüm projelerde sürdürülebilirlik ve doğanın korunmasının gözetilmesi gerektiğini ifade eden Kantarcı, şöyle devam etti:
‘’Günümüzde hiçbir proje yalnızca o gününün ihtiyaçları üzerinden planlanmıyor. Sürdürülebilirlik, doğanın korunması projelerinin en önemli özelliği olarak öne çıkıyor. Filyos’da yapılanlara bakılınca sürdürülebilirlik konusunda oldukça tartışmalı olduğu aşikar. Bir çevreci olarak fosil yakıt olan doğal gaza da itirazım var, ama en azından diğerlerinden çok daha temiz. Karadeniz’de bulunan gazın bizim topraklarımızdan karaya çıkarılıyor olması kömürden sonra bize Allah’ın ikinci lütfu. Çünkü o sayede çok sayıda nitelikli eleman buralarda çalışmaya başlayacak. İş gücü niteliğinin yüksek olması, kentin de kalitesini artıracak. Ama gübre fabrikasına, demir eritme tesislerine itirazım var. Bu derece değerli topraklar üzerinde bu tip tehlikeli ve kirli yatırımların yapılmasını doğru bulmuyorum. Gübre fabrikasının 700 dönümlük alana kurulacak olmasından ‘korkuyorum’ ama kimsenin gıkı çıkmıyor. Halkın toplu olarak bir araya gelmesi lazım.’’dedi.

AVCI,İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİYLE BULUŞTU AVCI,İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİYLE BULUŞTU


KANTARCI: “18 UYGULAMASI YAPARAK SORUNU TÜMDEN ÇÖZECEĞİZ”

Sofhia Evleri ile ilgili soru üzerine konuşan Başkan Kantarcı, “Ekonomik şartların tüm zorluklarına karşın evleri tamamladık. Müteahhitten ev alan bazı arkadaşlarımız geçen kış buraya yerleşmeye başladı. Biz pek çok konuda kendilerine yardımcı olarak kışı burada geçirmelerini sağladık. Evlere ulaşan ve gayet iyi durumda olan bir yol var. Ancak konut sahipleri, inşaat sırasında, bizim servis yolu olarak kullandığımız stabilize yolun da iyileştirilmesini istiyor. O yolun bir kısmı özel mülkiyetin içinden geçiyor. Biz orayı da kullanılır hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada yaptığımız imar planı tadilatını belediye meclisimiz onayladı ve bu ay askıya çıkardık. Daha sonra 18 uygulaması yaparak sorunu tümüyle çözeceğiz. Ama tüm bunlar bir süreç, o da zaman alıyor. Art niyetli bazı kişiler de sır şahsımı ve belediyemizi karalamak içim kamuoyunu yanlış bilgi veriyor. Kamuoyuna verip de arkasında durmadığımız hiçbir sözümüz yok.” dedi.

Haber: Batuhan DARAKCI