“EYT Meclis’e geldi mi, ne zaman çıkacak? soruları gündemdeki sıcaklığını korururken gözler Ankara’ya çevrilmişti. Milyonların beklediği düzenleme Meclis Başkanlığı'na sunuldu. EYT düzenlemesi için emeklilik şartları, askerlik, doğum borçlanması, staj gibi konularda soru işaretlerini giderecek açıklama AK Parti'den geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu EYT'ye ilişkin detayları açıklıyor.

Akbaşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasal düzenlemesini yapacağız dedik. Bunu 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar hayırlı olsun.

8 Eylül 1999 öncesi şartları sağlayanlar emekli olacak, EYT'de yaş sınırı olmayacak! Prim günü ve sigortalılık süresini tamamlayan herkes emekli olabilecek. Emekli olup çalışanlar için prim teşviki verilecek. Emekli olanlar yeni sözleşmelerle birlikte çalışabilecek. EYTli her vatandaşın hemen emekli olma gibi bir zorunluluğu yok.

Öncelikli olarak 4 maddeli bir teklif. Hakları genişletici şekilde bir düzenleme.
Birinci düzenleme yaş şartının kaldırılması. Mevzuata göre prim gün sayısını dolduran herkes kendi mevduatı çerçevesinde emekli olabilecek.

EYT ile emekli olanlar çalışanlar için işverene 5 puan destek primi verilecek.
Taşerondan kadroya geçene emeklilik şartı kaldırılıyor.
2 Milyon 250 bin insanımız 2023 yılı itibariyle emekliliği hak edecek.
Bu hafta plan bütçe komisyonunda görüşmeyi planlıyoruz. En geç haftaya salı günü ya da çarşamba günü EYT'nin yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubat ayında Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla emeklilik başvuruları ister e-devle'ten ya da müracatla bu taleplerini ortaya koyabilirler.
Şubat'ta başvuran bütün emeklilerin Mart itibariyle maaşlarını alabilme imkanı söz konusudur. En ufak bir endişe söz konusu değildir. EYT'lilerin daha az maaş alacağı iddiaları tamamen yalandır. 5bin 500 TL'nin altında kimse maaş alamayacak.

BAKAN ÖZER AÇIKLADI: EĞİTİM VE ÖĞRETİM 16 HAZİRAN’DA SONA ERECEK BAKAN ÖZER AÇIKLADI: EĞİTİM VE ÖĞRETİM 16 HAZİRAN’DA SONA ERECEK

AYRINTILAR GELİYOR...