Çaycuma Belediyesinin ürettiği deprem konutlarının ilk ikisi Adıyaman’a kuruldu. Konutlar uygun bulunduğu takdirde seri üretimine başlanacak.

Belediye tarafından deprem bölgesine kurulmak üzere ahşap karkaslı prefabrik konut projesi geliştirdi. Evlerin üretilen ilk prototipini gören TPAO Genel Müdürü Meliha Han Bilgin Adıyaman’a iki adet örnek konut kurulmasını, orada uygun bulunduğu takdirde seri üretime başlanmasını istedi. Bu talep üzerine üretilen iki örnek konut Adıyaman’da kurularak yetkililerin beğenisine sunuldu.

ÇAYCUMA’DAN MÜTEVAZI KATKIDA BULUNMAK İÇİN KOLLARI SIVADIK

Gelişmeyi sosyal medya adresinden, “Çaycuma’dan Adıyaman’a destek” başlığıyla duyuran Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “6 Şubat depremleri ile Belediye bünyesinde hazırlığa başladık. Deprem bölgesinde, yıkım o kadar büyük ki, yeni evlerin yapılmasının uzunca bir süre alacağını, bu süre zarfında barınma gereksinimi olacağını, çadırlarda bu kadar uzun süre yaşanamayacağını hemen ilk anlarda hissettik. 1999 depreminden edindiğimiz tecrübe ile Çaycuma’dan bu hususta mütevazı katkıda bulunmak için kolları sıvadık.” dedi.

MODÜLER TARZDAKİ 30 METREKARE KONUTLAR OLDUKÇA DA KONFORLU

Üretilen evlerin özellikleri hakkında bilgi de veren Kantarcı, “30 m2 büyüklüğünde, içinde yatak odası, WC-banyosu, mutfağı, oturma odası olan ahşap konut tasarladık. Çaybel’in atölyesinde, lego gibi modüler tarzda yaptığımız tasarımın bir örneğini oluşturduk. Konteyner barınmayla kıyaslanamayacak kadar konforlu olan, çam kokulu ve mükemmel yalıtımlı ev çok ilgi gördü. Şu sıralar, Fotoğraflarda görüleceği üzere Adıyaman’da TPAO çalışanlarının görmesi için iki adet örnek evin montajına başlandı. Beğenilirse seri üretimle devam edeceğiz.” dedi.

Bir 1 kişi ve iç mekan görseli olabilir

Bir iç mekan görseli olabilir

Bir iç mekan görseli olabilir

Bir açık hava ve ağaç görseli olabilir

Bir açık hava görseli olabilir