İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen bugün yaptığı yazılı açıklama ile AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın  “Maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” söylemlerine tepki gösterdi. 

TÜRKÇEMİZ NEDEN DÜŞÜNMEMİZE ENGEL OLSUN?SİZİN ASIL NİYETİNİZ NE?

PTT PERSONEL ALIMI YAPACAK MI, NE ZAMAN? PTT PERSONEL ALIMI YAPACAK MI, NE ZAMAN?

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. Kuruluş yıldönümünü kutlamaya ve önümüzdeki yıl (100.yıl) coşkusunu yaşamaya hazırlanırken AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın “Maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir. Bugün konuştuğumuz Türkçeyle düşünce üretemeyiz” sözleri Cumhuriyetimize, alfabemize, Türkçemize bakışı yansıtması bakımından hepimizi yaralamıştır. Biz AKP’ye ve MHP’ye oy veren sağduyulu, Cumhuriyetimize bağlı tüm vatandaşlarımızda bu sözlerden rahatsızlık duyduğuna inanıyoruz.

Bizler “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” diyen Atatürk’ün kurduğu ve Türk insanının karakterine en uygun rejim Cumhuriyettir sözüne inanan ve sonsuza kadar bölünmez bütünlük içinde Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatmaya kararlı kişileriz. Harf devrimi üzerinden Cumhuriyet’e yönelik saldırı sözleri kesinlikle kabul edilemez. Ne yani, bugün kullandığımız Türkçemizi mi değiştirelim? Bu mu hedefleniyor? Türkçe mi düşünmemize engel oluyor? Asıl niyet ne?

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın sözleri karşısında AKP ve MHP’li İl Yöneticisi arkadaşlarımızın ne düşündüklerini bizler ve Zonguldak kamuoyu merakla beklemektedir. Onlarda Sn. Mahir Ünal ile aynı fikirleri mi paylaşıyorlar? Farklı partiden birisinin kabul edilemez sözleri üzerine, demeç üzerine demeç veren kurumlar, kişiler, örgütler niye bu sefer susuyorlar. Duymamazlığa geliyorlar. Herkesin bilmesi gereken, Cumhuriyet’imizin geleceği konusunda, Türk Milleti hassastır, her türlü siyasi ayrışmadan uzak, Cumhuriyetine sahip çıkma konusunda bir bütün olarak Cumhuriyet’inin yanındadır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.