Görev yaptığı dönemde üç rektörle görüştüğünü ancak; fakülte açılmasının geciktirildiğini belirten Demirtaş, süre AK Partili Milletvekillerini de eleştirdi. 
Öte yandan Demirtaş, kamu binalarının yapımındaki uzayan süreç ile ilgili de sert eleştirilerde bulundu. 

“YETERLİ YATIRIMIN ALINMAMASININ NEDENİ FAKÜLTE AÇILMAMASI…”

26-27’nci dönem Zonguldak Milletvekili Demirtaş’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle: 
Ereğli'nin yeterli yatırımı alamaması sebeplerinden birisi de üniversitenin fakülte açmaması. Ben görev yaptığım dönemde üç rektörle görüştüm. Üniversitenin üç sektörüyle görüştüm. Fakülte açılmasına karşı çıktılar. Her ne nedense. Halbuki Ereğli hayırseverlerimiz, Ereğli'nin en güzel arazisine bir fakülte olabilecek birkaç tane fakültenin sığabileceği bir binaya başladılar ve bu binanın yapılmasını bile Zonguldak'taki rektörlük sekiz sene geciktirdi. Rektörler çıktı, rektörler geciktirdi. Artı AK Partili siyasetçiler, milletvekilleri… Kim varsa sekiz yıl boyunca görev yapan bunlar istemediler. Bunlardan bir tanesi de Milli Eğitim Bakanı oldu. Mahmut Özer yani. Ben üç rektörle de görüştüm. Hep kaynak yok, kaynak yok dediler. Şu anki mevcut rektör Özölçer ile de görüştüm. O da aynı şeyi söyledi. Ereğli kamuoyunun baskısıyla sekiz sene sonra temeli atıldı. Üniversite baştan dedi. Fakülte verilip verilmeyeceği de belli değil. Şimdi bu tür yanlış uygulamalar, Zonguldak merkezdeki AK Partili siyasetçiler ve işte kamu görevlileri vali olsun, rektör olsun  Ereğli'ye önem vermeyince Ereğlililer de kendilerini yalnız hissediyorlar ve  hak ettikleri hizmeti alamadıklarını düşünüyorlar. Bakın bir başka örnekte yine Ereğli'deki kamu binaları. Kaymakamlık binası hala başlamadı. Emniyet Müdürlüğü kiralık bir yerde duruyor. Aslında Ereğli biraz yatırım fakiri oldu. Dolayısıyla Ereğlili vatandaşlarımız il olmak istiyorlar. Bunun önüne geçmenin yolu bunun ortadan kalkarak bu yatırımın yapılması gerek. Yatırımların yapılması gerekiyor. 
Bu, AK Parti'nin uyguladığı yanlış politikalardır. 
Ereğli bugün il olmak istiyorsa bunun sebebi AK Partili siyasetçilerin uyguladığı yanlış politikalardır. AK Partili bürokratların uyguladığı yanlış politikalardır. Bunun ortadan kaldırılması lazım… Yani; Ereğli il olmasın. Bence gerek yok bu aşamada ama; Ereğli'ye gerekli hizmetlerin de mutlaka ve mutlaka İvedilikle yapılması gerekir. Kamu binalarının öncelikli bitirilmesi gerekir.”


Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN