Cumartesi sabah saatlerinde Kdz. Ereğli ‘Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim Sanat Merkezi’ Konferans Salonunda açılış töreniyle başlayan etkinlik, Kdz. Ereğli Eğitim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü akademik personeli, öğrencileri ve Okul Öncesi Eğitim Topluluğunun öncülüğünde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz’un ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’in açılış konuşmalarıyla devam etti.

Konuşmasında, gerçekleştirdikleri bilimsel ve sosyal faaliyetlerle Üniversitemizin daima ilerlemeyi hedefleyen vizyonuna ve topluma hizmet misyonuna uygun hareket etmeyi ilke edindiklerini dile getiren Dekan Prof. Dr. Yavuz, öğrencilerini saha içindeki etkinliklere dahil ederek, onların sınıf ortamı dışında da farkındalık edinmelerine özen gösterdiklerini ifade etti. Sunduğu desteklerden dolayı Rektörümüz Özölçer’e ve etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunan akademik personel ile öğrencilere teşekkür eden Yavuz, 2022 yılında düzenlenen öykü yarışmasının kazananlarını da tebrik ederek konuşmasını tamamladı.

ÇOCUKLARI KORUMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR’

Açılışta konuşan Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, çocukları korumak ve onların sağlıklı gelişimi için en elverişli koşulları oluşturmak adına kamu kurumlarının ve çeşitli kuruluşların faaliyetlerde bulunduğunu, ancak bunun hepimizin temel sorumluluğu olduğunu söyledi. Yükseköğretim kurumlarında bu konu kapsamında düzenlenen etkinliklerin çocukların karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekmek, çözüm yolları geliştirmek ve çocuk haklarıyla ilgili farkındalık oluşturmak adına büyük önem taşıdığının altını çizen Özölçer, Üniversitemizin geliştirdiği proje ve faaliyetlerde yalnızca gençlere değil, çocukların gelişimine de odaklandığını belirtti. Etkinliğin düzenlenmesine katkı sunan Ereğli Eğitim Fakültesi dekanı, akademik personeli ve öğrencilerine teşekkür eden Özölçer, öykü yarışmasının kazananlarını da tebrik etti.  

Çocuk haklarıyla ilgili atölye çalışmalarının düzenlendiği etkinlik, öğleden sonra moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Mine Kır Yiğit’in üstlendiği ‘Çocuk Haklarına Disiplinlerarası Bakış’ adlı panel ile devam etti.

Panelin ardından, konuşmacılara plaket ve 2022 yılı Aralık ayında Türkiye genelinde çağrıya çıkılan çocuk haklarına yönelik öykü yarışmasının kazananlarına ödülleri takdim edilirken, katılımcılara müzik dinletisi sunuldu.

Etkinlik, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz ve diğer protokol üyeleriyle birlikte ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek amacıyla hayırsever iş insanı Hayrettin Yavuz’un tahsis ettiği binada 2019 yılında eğitim ve öğretime açılan Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim Sanat Merkezi’ni gezmesiyle sona erdi.