Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aralarında Kazakistan gezisinin dönüşünde gazetecilerin gündeme dair merak edilen sorularını cevapladı.

TSO'DAN ÜYELERİNE EĞİTİM PROGRAMI DAVETİ TSO'DAN ÜYELERİNE EĞİTİM PROGRAMI DAVETİ

Milyonlarca kişinin merak ettiği asgari ücret zam ile ilgili ve 'İlk Evim İlk İş Yerim' kampanyalarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

"YERE SAĞLAM BASAN ADIMLARI ATACAĞIZ"

Kamu oyunda son günlerde bir çok farklı rakamlar telaffuz edildiği asgari ücret konusundaki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan "Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar." dedi ve ekledi;

İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin.

"ÇALIŞMALARIMIZ HAZIR"

500 bin konut, 250 bin arsa, 50 bin iş yeri kazandıracak olan 'İlk Evim İlk İş Yerim' kampanyaları vatandaşlar tarafından çok büyük ilgi gördü. Bu kampanyaların yeni müjdeleri olacak mı sorusuna Başkan Erdoğan "Vatandaşlarımıza ucuz imkanlarla arsaları vermeyi ve vatandaşımız kendi imkanlarıyla düşük faizli krediyle oraya kendi evini yapsın. Çalışmalarımız hazır" dedi ve devam etti;

Aslında ilk yaptığım açıklamadan sonra bu sürece yönelik yeni açıklama arsa üzerinde oldu. Ne dedik? Arsadaki sayıyı ilk etapta 1 milyon olarak düşünüyoruz. 1 milyon arsa. Bunu da nasıl yapacağız? Kura çekimiyle oradaki dağıtımları yapacağız. Derdimiz altyapısı yapılmış arsalara kendi imkanıyla, bankaların vereceği düşük faiz krediyle gelsin benim vatandaşım evini oraya kendisi yapsın.

Bu, Türkiye'de ayrı bir sıçramayı getirecek. Bu, zemin artı 1 veya sadece zemin; bu şekilde 1 milyon arsayı inşallah vatandaşlarımıza ucuz imkanlarla verme anlayışını getiriyor.

Bu konuyla ilgili de iki gün önce bakanımla görüştüm. O da 'biz bütün hazırlıkları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak yaptık, hazırız, her an bununla ilgili adımı atabiliriz' dedi. Şu an itibariyle inşallah Bakanlığımızın takibinde bu adımı da atacağız.