Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ZESOB)Başkanı Muharrem Coşkun, esnaflara yönelik emeklilik düzenlemesi yapılması çağrısında bulundu.

BAŞKAN AÇIKLADI: FİLYOS'A 45 ENGELLİ VATANDAŞ İSTİHDAM EDİLDİ BAŞKAN AÇIKLADI: FİLYOS'A 45 ENGELLİ VATANDAŞ İSTİHDAM EDİLDİ

Coşkun, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemeye esnafın emeklilik sorunlarına ilişkin konuların da dahil edilmesini istediklerini belirterek, "EYT ile ilgili yapılacak düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız da dahil edilerek esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı." ifadesini kullandı.

Esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı sorunların çözülmesini isteyen Coşkun, "Esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününde emekli olurken esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımız, en düşük maaşı alıyor. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. Öte yandan 2000 yılı öncesinde vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt olmayanların mağduriyeti devam ediyor. Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın bu problemleri mutlaka çözülmeli. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının, EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak, hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz" dedi.