Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ASO Müdürlüğü UZEM Salonu’nda “Eğitim Yüzyılı” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Zonguldak’ta Eğitim alanında bakanlıktan 3 Milyar TL yatırım aldıklarını ve yatırımların hala devam ettiğini söylerken, 258 tane okulu 2,5 ayda öğretime hazır haline getirdiklerini söyledi. Aldoğın’ın açıklamaları şu şekilde;”
Zonguldak’ta 2022’ de 6 Anaokulu ve 73 anasınıfı açılışı gerçekleştirdik. Okul öncesi eğitimi çok önemsiyoruz. Okul öncesi eğitim kişinin kendisini anlatması için çok önemli. İlimizde 4012 öğretmenimiz uzman öğretmen oldu. 568 kişi başöğretmen olmaya hak kazandı.

21 tane köy yaşam merkezi açtık. Bu 4-5 ay gibi kısa sürede gerçekleşti. Bir tanesini sayın Bakanımız ile açılışını yapmıştık ve bu Türkiye’de açılan 2bin’nci okul olmuştu.

Zonguldak’ta 18 Bin 402 öğrencimize ücretsiz yemek vereceğiz. Hedefimiz bu sene 30 bin’e öğrenciye ulaşmak. Okullarda yemek yapan öğrencilerimizin alanları ile ilgili kapasite arttırma çalışmaları yapılıyor. 

Okul bazlı bütçe yani her okul müdürü okulun ihtiyacı olan bütçeyi sistemden girip talep edebiliyor. Kaynak atamak için bağış, okul aile birliği veya kayıt yaparken isteniyordu artık u kalktı. Zonguldak’ta 30 milyon TL yatırım aldık. Bu çok ciddi bir yatırım. 

258 okulumuzun büyük ve küçük onarımı gerçekleşti. 2,5 ay hiç durmadık sürekli sabahlardaydık Sayın valimizde bizi hiç
Yalnız bırakmadı. Çok büyük bir bütçe aldık bu anlamda. 

Döner sermaye geliri meslek liselerimizde 2022 cirosu 21 Milyon 500 TL oldu. Öğrencilerimizi spor ile buluşturmak istiyoruz. En iyi yönünde bunu meslek liselerimiz yapıyor. Hedef 30 Milyon TL’ yi geçmek. 

Halk eğitim kursiyer sayımızı 73 bin 57 kişi
Yaptık yine hedefimiz 100 bin kursiyer tabi Buda bize yetmez inşallah artarak devam edecektir. 

Devrek, Alaplı, Çaycuma 3 BİLSEM kursu açıldı. Yeteneği olan çocukların gelişmesine fayda sağlıyor. E sınav merkezleri açıldı. 

Şarkılar bizi söyler biz şarkıları söyleriz programı kapsamında 7 ilçemizde 8 konser düzenledik. 

Zonguldak’ta 350 kütüphane oldu. 650 bin kitap var toplamda kütüphanelerde hedefimiz 1 milyon 400 bini geçmek.

İlimizde deprem tahlil raporunda 10 okul güçlenme 10 okul yıkılma kadarı çıktı. 5 okul için güçlendirme projesi onaylandı ve kısa bir süre içerisinde güçlendirme çalışmaları başlayacak.

Aile okulu projesi çok ciddi bir talep gördü. Ailelerimize manevi değerler, bağımlılıkla  mücadele, trafik eğitimi öncelikli ihtiyaç duyduğumuz alanda velilerimizin sadece istemesi yetiyor. Zonguldak’ta çok talep var mezuniyet törenleri yaptık. Anneler bize dedi ki biz okulları dışardan okuduk hiç kep atmadık dediler. Bu bizleri çok mutlu etti kep attırdık. 

Çevre dostu okul 8 tane olarak hayata geçirirdik. Fotoselli musluk, fotoselli aydınlatma gibi çevre dostu olduk. Hedefimiz bütün okulları fotoselli yapmak” ifade etti.

Haber; Batuhan DARAKCI