Devrek’teki tören, Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk anıtına Kaymakamlık, Belediye ve Muharip Gaziler Derneği’nin çeleklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törene Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkan Vekili Şeref Aydınlı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, Askerlik Şubesi Başkanı Astsubay Kd. Çavuş Ömer Bilen, CHP Devrek İlçe Başkanı Uğur Dikenli, Devrek Müftüsü Murat Mutlu, İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mesut Özmekik, Devrek Muharip Gaziler Derneği Başkanı Muhterem Sarı, gaziler, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Devrek Kaymakamlığı gazi ve gazi yakınlarına Devrek Öğretmenevi’nde bir kahvaltı verdi. Kahvaltı sonrasında konuşan Devrek Kaymakamı Altay yaptığı konuşmada, gaziler gününü kutlayarak, “Vatan ve milletimiz için savaşan gazilerimiz ve gazi yakınlarımızla bir araya gelmek bizlere büyük bir şeref ve onur veriyor. Biliyorsunuz devlet olarak her zaman sizlerle beraberiz, bundan sonra da bir işiniz, bir derdiniz, bir talebiniz olursa her zaman yanınızda olacağız. Ailelerinizle, sevdiklerinizle birlikte sizlere uzun ömürler diliyorum, şehitlerimizin de ruhları şad olsun” dedi. Devrek Müftülüğü görevlisi şehit ve ebediyete göçen gaziler anısına dua etti.

Daha sonra 2017 yılında vefat eden Kıbrıs Gazisi Erhan Dereli’nin Sofular Köyü’ndeki mezarını ziyaret eden, Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkan Vekili Şeref Aydınlı ve beraberindekiler Müftü mutlu tarafından okunan duaya eşlik ettiler.

Kaymakam Altay ve Başkan Vekili Aydınlı ve beraberindekiler daha sonra Devrek Muharip Gaziler Derneğini ziyaret etti. Dernek Başkanı Muhterem Sarı ve gaziler tarafından karşılanan protokol üyeleri burada gazilerle sohbet etti. Başkan ve gazi Muhterem Sarı Kaymakam Altay’dan kendilerini Kıbrıs’a götürmelerini istedi. Gazi Sarı, “Kıbrıs gazileri olarak orada savaştığımız yerleri görmek istiyoruz. Askeri birliklerimizi ziyaret etmek istiyoruz. Oradaki şehit mezarlıklarında bir dua okumak istiyoruz” diye talep de bulundu.

Kaymakam Altay da konuyla ilgileneceğini belirtti.  Daha sonra protokol üyeleri gazilerle günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.