“ZONGULDAK DOĞALGAZLA ÜLKEMİZİN ENERJİSİ OLMAYA DEVAM EDİYOR” “ZONGULDAK DOĞALGAZLA ÜLKEMİZİN ENERJİSİ OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Demokrasi ve Atılım Partisi Zonguldak il başkanlığı tarafından, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maaş promosyonu ihalesine ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada,” Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel müdürü ve gözlemci olarak katılan Sendika başkanlarına emekçi kardeşlerimizin hakkını savunmak adına sorularımız vardır.” İfadeleri kullanıldı. Ayrıca Sendika Başkanlarına soruların yöneltildiği açıklama şöyle;

“Dün gerçekleşen Zonguldak’ın lokomotifi Türkiye Taş Kömürü kurumumuzun işçilerinin promosyon ihalesi emekçi madenci kardeşlerimizi üzüntüye uğratmaktadır. Yerin altında binlerde metre derinlikte bu şehre katma değer katan kardeşlerimize verilen promosyon teklifleri vicdanları derinden yaralamıştır.

Promosyon ihalesi öncesi birkaç husus da aydınlığa çıkarılması gerekmektedir. Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel müdürü ve gözlemci olarak katılan Sendika başkanlarına emekçi kardeşlerimizin hakkını savunmak adına sorularımız vardır.

1-      Son promosyon anlaşmasındaki imzalanan protokol hakkında işçilerimizi bilgilendirmek adına basın ve siyasi partilerle neden paylaşılmıyor?

2-      Çalışanlar arasında iddia edilen önceki promosyon bedelinin 4 bin liranın üstünde olduğu ve bu miktarın işçilere neden ödenmediği hususu konusunda neden açıklama yapılmıyor.

3-      Bazı basın organlarında köşe yazarlarının edinmiş olduğu bilgilerde 6 bin Türk lirası cayma bedelinin olduğu iddialarının gerçeklik payı nedir? Ödenen promosyonun 4 bin Türk lirası iken cayma bedelinin neden 6 bin lira olduğu konuşuluyor?

4-      Önceki promosyon anlaşmasında işçiye ödenen miktar harici daha yüksek bedelle anlaşıldığı fakat kalan miktarın kurum içinde yatırım yapılarak değerlendirildiği iddialar hakkında TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun bilgisi dahilinde midir?

Bütün bu iddialar ve sorular arasında gerçeklik payı olması durumunda gözlemci olarak katılan sendika temsilcilerinin de sorulara ışık tutmalarını bekliyoruz. İşçinin emeğin alın terinin yanında olan DEVA Partisi Zonguldak temsilcileri olarak madenci kardeşlerimiz onların haklarını savunacağımızdan emin olsunlar."