DEVA Partisi, 14. eylem planını madencilik ve enerji alanında açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla Amasra’daki facianın tarafı olduğunu söyleyen BabacanEmekçilerin can verdiği, çevrenin yok edildiği sisteme son vereceğiz” dedi. Babacan, doğal gaz faturalarındaki sübvansiyonu üstlendiklerini iddia eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a “Sanki cebinden ödüyor. Milletin vergileriyle ödüyorsunuz. Kimsin sen ya?” sözleriyle yüklendi. Enerji piyasalarını özgürleştirip dar gelirlilere indirimli tarife uygulayacaklarını kaydeden Babacan, “Dış politikada akılcı ve barışçıl politika izleyeceğiz. Böylece hem Akdeniz’in hem de Karadeniz’in kaynaklarından bol bol istifade edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmasına Amasra’daki maden faciasında hayatını kaybeden 41 işçiyi tek tek isimleriyle anarak başlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘İNSANLARIN GÖZ GÖRE GÖRE ÖLMELERİNE İTİRAZ EDİYORUZ’

“Son 40 yılda, bini aşkın madencisini, görevi başındayken kaybeden bir ülkeyiz. Onun için güçlü bir şekilde ‘İtirazımız var’ diyoruz. Geçmişten ders çıkarılmamasına, iş güvenliğini yok sayan çalışma sistemine itiraz ediyoruz. İnsanların tedbirsizlikten, denetimsizlikten göz göre göre ölmelerine, yargılamaların adil olmamasına itiraz ediyoruz. Cumhurbaşkanının 2022 yılında çıkıp, ta 1906 yılında Fransa’da olan bir maden faciasını örnek göstermesine, ‘kader’ gibi, ‘fıtrat’ gibi önemli kavramların istismar edilmesine itiraz ediyoruz.”

‘BİR MAHCUP OLUN’

“Ülkenin cumhurbaşkanı, partisinin grup toplantısında, ‘Ben kaza ve kadere iman etmiş bir insanım’ diyor. Eyvallah. Ama karşısındakiler de iştahla alkışlıyor. Bir sakin olun, bir mahcup olun. İnsanların kutsallarını istismar etmenin sırası değil. Hepimiz kadere inanıyoruz.”

‘RAPORLAR NEDEN DİKKATE ALINMADI DİYE SORUYORUZ’

“Yönetimin başındaki kişinin, birilerini dinsizlikle suçlamadan önce cevap vermesi lazım. Sürekli kutuplaştırıyor, ‘Biz kadere ve kazaya inanıyoruz. Bizi kim eleştiriyorsa, onlar inanmıyordur’ diyor. Gerçekten ayıp. Biz, madenciler neden öldü, neden ölümler önlenemedi diye soruyoruz. Raporlar neden dikkate alınmadı? Neden uyarılara kulak asılmadı?”

‘CUMHURBAŞKANI, BU KAZADA TARAF OLMUŞTUR’

“Dünkü grup toplantısında cumhurbaşkanı bu kazada taraf olmuştur. Uzun uzun tedbirler okuyor kürsüden. ‘Şu tedbiri aldık, bu tedbiri aldık’ diye. Sen bu açıklamayı yaptıktan sonra savcıların elini kolunu bağlıyorsun. Taraf oluyorsun. Derhal, bu işin başındakilerin hemen görevde el çektirilmesi ve soruşturmanın tarafsız ve bağımsız şekilde yapılması gerekiyor.”

‘EMEKÇİLERİN CAN VERDİĞİ, ÇEVRENİN YOK EDİLDİĞİ SİSTEME SON VERECEĞİZ’

“Madenci ölümleri, Türkiye’nin üstünde bir kara lekedir. Biz bu lekeyi sileceğiz. Meselenin can güvenliği ve çevre perspektifi var. Emekçilerin can verdiği, çevrenin yok edildiği bu madencilik sistemine son vereceğiz.”

‘SORUMLU MADENCİLİK İLKELERİ’Nİ TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ’

“İktidarımızın ilk 6 ayında ‘Sorumlu Madencilik İlkeleri’ni Türkiye’ye getireceğiz. Özellikle ‘getireceğiz” diyorum. Kimse kusura bakmasın, her konuda ‘yerli ve millî’ kılıfı içine abuk sabuk işleri doldurup millete dayatma dönemini sona erdireceğiz. Madencilik sektöründe en öndeki ülkeler hangileri? Kanada mı? Amerika mı? Almanya mı? Avustralya mı? Hepsi demokrasinin ileri olduğu ülkeler. İşin en iyi yürüdüğü ülkeler tedbir konusunda ne yapıyorsa alıp buraya getireceğiz. Maden kazalarının istisna olduğu, insana ve çevreye değer verilen ülkelerin kurallarını örnek almak fazilettir. Bilmiyorsan, öğreneceksin. ‘İlim Çin’de bile olsa git öğren’ demiş. Daha fazla can kaybına tahammülümüz yok.”

‘TAM DEMOKRASİ HAYAT KURTARIR’

“Denetim mekanizmalarını sağlamlaştıracağız. Bağımsız denetimi esas alacağız. Tam demokrasi hayat kurtarır. Tam demokraside bağımsız denetim, güçler ayrımı vardır. Yargı yürütmenin etkisi altında kalmadan denetimi yapar.”

‘ÜLKEMİZİN BİR ENERJİ BAKANLIĞI YOK’

Babacan, eylem planının enerjiyle ilgili bölümünü ise şu sözlerle tanıttı:

“Tarihimizin en uzun süre bakanlık yapmış insanlarından biri olarak söylüyorum: Ülkemizin şu anda bir Enerji Bakanlığı yok. Yetki zaten Algıları Ayarlama Enstitüsü olarak çalışan İletişim Başkanlığı’nda.”

‘FATURALARI ÜSTLENİYORMUŞ, KİMSİN SEN YA?’

“Beştepe’dekiler, her 100 liralık doğal gaz faturasının 80 lirasını üstlendiklerini söylediler. Sanki Beştepe kendi cebinden ödüyor gibi. Siz nereden ödüyorsunuz o parayı? Kim ödüyor? Siz o yüzde 80’i milletin vergileriyle ödüyorsunuz. ‘Biz üstleniyoruz’muş. Lafa bak; ‘Biz’… Kimsin sen ya? Sen bu ülkenin vergisini toplayıp oradan ödüyorsun. Sanki devletin büyük petrol kaynağı var, onu satıyor da onu dağıtıyor. Kimse bunu bir hayır işi yapıyormuş gibi anlatmasın.”

‘ENERJİ PİYASALARINI ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

“Enerji piyasalarını özgürleştireceğiz. Rekabetin önünü açacağız. Herkes hak ettiğini alacak. Öngörülebilir bir sektör oluşturacağız. ‘Sen özel sektörsün, riskine katlanacaksın’ diyorlar. Sen devlet olarak oyun sahasını bir o tarafa bir bu tarafa bük, sonra ‘Riskine katlanacaksın’ de. Kusura bakmayın, özel sektör sizin keyfinize katlanmak zorunda değil.”

‘DAR GELİRLİYE İNDİRİMLİ TARİFE UYGULAYACAĞIZ’

“Hiçbir vatandaşımızın faturalar nedeniyle geçim sıkıntısı çekmeyeceğini söylüyoruz. Elektrik ve doğalgaz faturalarında dar gelirli ailelere indirimli tarife uygulayacağız. Küçük konutlarda, az tüketen ve ihtiyacı olan hanelerde bu konuyu Asgari Gelir Desteği projemizle entegre edip çözüm sunacağız. Kimse ay sonu faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünmeyecek.”

‘VATANDAŞ NEYE NE KADAR ÖDEYECEĞİNİ GÖRECEK’

“Elektrik ve doğal gaz faturalarına detayları açıkça yazacağız. Eline fatura alan vatandaşımız neye ne kadar ödeyeceğini görecek. Şeffaflık yoksa, işler karanlıkta tutuluyorsa bilin ki bir üçkağıt var. Doğru, hesaptan kaçar mı ya?”

‘RÜZGÂR VE JEOTERMAL ENERJİNİN PAYINI YÜZDE 30’A YÜKSELTECEĞİZ’

“İktidarımızın ikinci dönemi bitmeden rüzgâr ve jeotermal enerjinin enerji üretimindeki toplam payını yüzde 30’a yükselteceğiz. Bu, çevre açısından son derece önemli bir adım olacak.”

‘ENERJİDE KAYNAK ÇEŞİTLİLİĞİNE GİTMEK ZORUNDASINIZ’

“Durmadan yeni enerji projesi açıklayanları uyarıyorum. Tek bir ülkeye daha fazla bağlanacak projeleri sürekli getiriyorlar. Yumurtanın hepsini bir sepete koymamamız gerekiyor. Bağımsız Türkiye diyorsak ekonomide de enerjide de kaynak çeşitliliğine gitmek zorundasınız. Yoksa bağımlı hale gelirsiniz.”

‘ARAMA, SONDAJ VE ÜRETİM FAALİYETLERİNİN KAT KAT FAZLASINI YAPACAĞIZ’

“DEVA Partisi iktidarında, doğal gaz ve petrol arama, sondaj ve üretim faaliyetlerine daha da önem vereceğiz. Şu andakinin kat kat fazlasını yapacağız. Kendi imkânlarımızı daha çok devreye sokacağız. Olmayanı var gibi gösterme, 1 birimliği 100 birim gösterme gibi bir şey olmayacak. Sadece hız değil, akıl da kazandıracağız. Hakiki faaliyetlerle enerjide atılım gerçekleştireceğiz.”

‘AKDENİZ’DEKİ PAYLAŞIM TÜRKİYE’NİN ALEYHİNE İŞLİYOR’

“Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge paylaşımı şu anda Türkiye’nin aleyhine işliyor. Sen dünya aleme ‘Mısır benim düşmanım’ deyince Mısır da ‘Madem öyle, ben de Rumlarla, İsrail’le, Yunanistan’la konuşurum’ dedi. Akdeniz’i aleyhimize paylaşıyorlar. Mısır gibi önemli bir ülkeyle arayı bozarsan kaybolan haklarını yeniden kazanmak için kıvranır durursun.”

‘AKDENİZ VE KARADENİZ’İN KAYNAKLARINDAN BOL BOL İSTİFADE EDECEĞİZ’

“Akdeniz’deki büyük enerji kaynaklarının Avrupa’ya ulaştırılmasının en ekonomik yolu Türkiye’den geçiyor. Ama ilişkiyi bozarsan kendi enerji kaynaklarına ulaşamazsın. Avrupa’nın enerji bağımlılığını azaltmakta Türkiye’nin çok önemli bir rolü var. Bir kişinin kuru inadına feda edilmiş durumda. Dış politikada akılcı ve barışçıl politika izleyeceğiz. Böylece hem Akdeniz’in hem de Karadeniz’in kaynaklarından bol bol istifade edeceğiz.”

‘AB’YLE DONMUŞ İLİŞKİLERİMİZİ ISITACAĞIZ, ENERJİ FASLI AÇACAĞIZ’

“Avrupa Birliği istikametinde yürüyeceğimizin sözünü verdik. Buna ‘Kaldığımız yerden devam edeceğiz’ demek daha doğru. Türkiye’nin ilk Avrupa Birliği baş müzakerecisiyim. 3 yılda 10 faslı müzakereye açtık. Aradan geçen 14 yılda sadece 6 fasıl açılabildi. DEVA iktidarında AB’yle donmuş ilişkilerimizi ısıtacağız. Yeni fasıllar açmak için gayret göstereceğiz. Bunlardan birisi de Enerji Faslı. Avrupa da bundan istifade eder. Bu, Türkiye’nin lehinedir.”

AYRINTILARI KARLITEKİN PAYLAŞTI

İLÇEDE SOKAK HAYVANLARI ARTIK ÜŞÜMEYECEK İLÇEDE SOKAK HAYVANLARI ARTIK ÜŞÜMEYECEK

Eylem planının ayrıntılarını paylaşan DEVA Partisi genel başkan yardımcısı Candan Karlıtekin, madenciliğin gayrisafi millî hasılaya verdiği katkıyı çok yetersiz bulduklarını söyledi. “Bunu rahatlıkla üç katına çıkaracağımızı hesap ettik” diyen Karlıtekin şöyle konuştu:

‘MALİYET HASILAYI KURTARMIYORSA, O İŞ YAPTIRMAYACAĞIZ’

“İş sağlığı ve güvenliği konusunu denetimle halledebiliriz. Madencilikte bütün ekipmanları sağlayacaksınız, altyapıyı yapacaksınız, en son teknolojiyi kullanacaksınız. Bu kadar maliyetle buradan çıkan hasıla kurtarmıyorsa yapmayacaksınız o işi. Devlet olarak yaptırmayacağız.”

‘BÖLGESEL LİDER OLACAĞIZ’

“Türkiye ölçek ve kapasite olarak her alanda lider olabilecek konumda. Biz bunu Türk Hava Yolları üzerinden hava ulaştırmasında sağladık. Aynı şekilde bölgesel olarak enerji meselesinde biz pivot rolü oynayacağız. Lider olacağız. Türkiye kimsenin vaz geçemeyeceği bir ülke haline gelecek.”