Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, 4-8 Ocak 1991 Zonguldak-Ankara Büyük Madenci Yürüyüşü’nün 32. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

    Başkan Bozkurt mesajında  4 Ocak’ın 32 yıl önce Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) öncülüğünde maden işçilerinin ve bölge halkının Zonguldak’tan Ankara yoluna çıktığı gün olduğunu, belirtti.

    Başkan Çetin Bozkurt mesajında şu ifadelere yer verdi:

    “30 Kasım 1990 tarihinde başlayan grevle, 35 gün Zonguldak caddelerinde haklı taleplerini haykıran ve siyasi iktidarı uyaran maden işçisi ile Zonguldak halkı, Hükümetin duyarsızlığı karşısında, daha yüksek sesle haykırmak için 4 Ocak’ta Ankara yoluna çıktı. 

     4 Ocak, maden işçisi ile Zonguldak halkının sesinin Türkiye’de ve dünyada yankılandığı gündür. Büyük Zonguldak-Ankara Yürüyüşü, ülkemiz işçi sınıfının sesinin tüm dünyada yankılandığı demokratik bir eylemdir. Bu yürüyüşle madenci feneri Türkiye’yi aydınlattı. 

     Madenciler, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güç ile ülkemiz emek ve demokrasi mücadelesine altın bir sayfa ekledi. Bu büyük yürüyüşle birlik, dayanışma ve omuz omuza hareket eden madencilerimiz başarıya nasıl ulaşılacağını tüm ülke ve dünyaya göstermiş oldu.

BAŞKAN DEMİR, BAKAN YARDIMCISI ŞEREF KALAYCI’YA RÖDEVANSLI SAHA İŞLETMECİLERİ KONUSUNDA BEKLENTİLERİNİ İLETTİ BAŞKAN DEMİR, BAKAN YARDIMCISI ŞEREF KALAYCI’YA RÖDEVANSLI SAHA İŞLETMECİLERİ KONUSUNDA BEKLENTİLERİNİ İLETTİ

      Bu vesileyle, başta işçi lideri, rahmetli Şemsi Denizer ve şehit madencilerimizi rahmetle anıyor, maden işçilerimizi, Zonguldak ve bölge halkını, tüm demokrasi güçlerini saygıyla selamlıyorum.”