BAŞKAN ŞEN ZONGULDAK’TA BAŞKAN ŞEN ZONGULDAK’TA

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Vefa Saygın Öğütle yürütücülüğünde hazırlanan proje ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölüm başkanı Prof. Dr. Özcan Sezer’in araştırmacı olarak yer aldığı proje, TÜBİTAK ARDEB 1001 Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. 

  

LİSELİ GENÇLERİN ULUSLARARASI GÖÇ EĞİLİMLER İNCELENECEK 

  

Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Vefa Saygın Öğütle'nin yürütücülüğünde geliştirilen ve Sosyoloji Bölümü Arş. Gör. Dr. Funda Sönmez Öğütle'nin de araştırmacı olarak yer aldığı projede Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yıldırım Şentürk proje danışmanı, Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Güney Çeğin ise araştırmacı olarak yer aldı. Proje yürütücüsü Prof. Dr. Vefa Saygın Öğütle "Potansiyel Göçmenler Olarak Liseli Gençler: Göçe Yönelik Eğilimler, Stratejiler ve Beklentiler” başlıklı projeyle, İstanbul'da lise eğitimine devam eden gençlerin geçim kaynaklarını keşfetmeyi ve uluslararası göç eğilimlerini potansiyel göçmenlik bağlamında tartışmayı amaçladıklarını belirtti. Öğütle, 18 ay sürecek olan projeyle lise gençliğinin gelecek planlarındaki ortaklıkları ve farklılıkları tespit ederek sosyal politika önerisinde bulunmayı hedeflediklerini ifade etti.   

  

YENi SAĞ SIYASET BAĞLAMINDA BÜROKRATLARIN ALGI VE TUTUMLARI ANALİZ EDİLECEK 

  

Yürütücülüğünü Bartın Üniversitesinden Doç. Dr. Ömer Baykal’ın üstlendiği “Yeni Sağ Siyaset Bağlamında Türk Bürokrasisi” projesinde ise Üniversitemiz Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı ve Devrek Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Özcan Sezer araştırmacı olarak yer aldı. Sezer, projenin danışmanlığını Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Kartepe’nin üstlendiğini, İstanbul Ticaret Üniversitesinden Prof. Dr. Ömer Çaha’nın, Ankara Yıldırım Bayezid Üniversitesinden Prof. Dr. Yılmaz Bingöl’ün ve Bartın Üniversitesinden Dr. Erdi Topçuoğlu’nun da projede yer aldığını belirtti. Sezer, proje ile bakanlıklarda ve belirlenen 12 ilde çeşitli kademelerde görev alan 1338 bürokratla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirileceğini dile getirdi. Proje kapsamında bürokratların toplumsal kökenleri ve düşünsel eğilimleri üzerinden bürokrasiye odaklanılacağını ifade eden Sezer, yeni sağ siyaset bağlamında hayata geçen politikalara ilişkin bürokratların algı ve tutumlarının analiz edileceğini vurguladı.