Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Basın Koordinatörlüğü Afet ve Kriz Haberciliği Paneline katıldı.

BEÜ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından dün düzenlenen "Sesinizi Duyuyoruz: Afet ve Kriz Dönemlerinde Habercilik Paneli"ne katıldı.

İletişim Başkanlığı Merkez Teşkilat Binası Konferans Salonunda öğleden önce başlayan etkinliğe Üniversitenin Basın Yayın ve Halka İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Tuğba Akdal ve Öğr. Gör. Mutluhan Çamur yer aldı.

İletişim Fakültesi öğrencileri ve mesleğe yeni başlayan medya mensuplarına yönelik gazetecilik alanında mesleki tecrübe aktarımı amacıyla düzenlenen etkinlik, şehitlerimizin ve depremde hayatını kaybedenlerin hatıraları huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sözlerine Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlere rahmet, deprem bölgesindeki diğer vatandaşlara ise geçmiş olsun dileklerini sunmasıyla başladı. Konuşmasında afet dönemi haberciliğine dikkat çeken Altun, bu gibi kriz dönemlerinde habercilik pratiklerinin nasıl olması gerektiğine dair önerilerde bulundu. 6 Şubat’ta “asrın felaketi” olarak nitelenen depremi bir kez daha hatırlatan Fahrettin Altun, ülke genelinde deprem farkındalığının artırılması adına var güçleriyle çalışacaklarını dile getirdi.

“DEPREM GİBİ ACI BİR OLAY ÜZERİNE OLUŞAN HASSASİYETLERİN SUİSTİMAL EDİLDİĞİNİ GÖRDÜK”

Deprem ve sonrasında meydana gelen kriz sürecinde dezenformasyonla mücadele etmenin bir gereklilik olduğunu vurgulayan Altun, “ne yazık ki deprem gibi acı bir olay üzerine oluşan hassasiyetlerin suistimal edildiği, sistematik dezenformasyon ve kara propaganda girişimlerine şahitlik ettik” dedi. Medyanın ana görevini kamuyu doğru ve tarafsız şekilde bilgilendirmek olarak açıklayan Altun, deprem gibi bir süreçte çok daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Fahrettin Altun’un açılış konuşmalarının ardından ilk oturum medya profesyonellerinin yer aldığı afet ve kriz dönemlerinde habercilik paneliyle başladı.

BASIN YAYIN KOORDİNATÖRÜ FAHRETTİN ALTUN İLE SOHBET ETTİ

Programda, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile bir araya gelen Basın Yayın Koordinatörümüz Akdal, Üniversite ve İletişim Fakültesinde yaptıkları çalışmalar hakkında Altun’a bilgi vererek, kendisiyle sohbet etti. Hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında da bilgi aktaran Akdal, hazırladıkları panel programından dolayı Fahrettin Altun’a teşekkürlerini iletti.

Afet ve Kriz Dönemlerinde Gazetecilik Pratiği, Silahların Gölgesinde, Hakikatin Peşinde: Savaş Haberciliği ve Pandeminin Öğrettikleri Çerçevesinde Sağlık Haberciliği başlıklı oturumlarla devam eden panel saat 17.00 de sona erdi.