Zonguldak Belediye Meclisi Eylül ayı birinci birleşimi, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan başkanlığında açılış ve yoklamanın yapılmasının ardından başladı. 
Gündemde 10 madde yer aldı. 4’üncü maddede yer alan Fen İşleri Müdürlüğü’nün 26 Ağustos 2022 tarihli, 50883 sayılı Fevkani Köprüsü’nün yıkılması, köprü altındaki dükkanlar ile üzerinde bulunan açık otoparkların akara tahsisinin iptali, hurda karşılığı yıkım ihalesi kapsamında yapılacak tüm iş ve işlemler için Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a ve Belediye encümenine yetki verilmesi hakkındaki yazı görüşüldü.

KAYINOVA; “NİYE BU ZAMANA KADAR BİLGİ SUNMADINIZ?”

CHP Grup Başkanvekili Atınç Kayınova; “Yazının içinde herhangi bir belge yok, açıklama yok. Siz dedinizki kimse itiraz etmedi. Bu yazının tarihi 26 Ağustos 1922. Fevkani Köprüsü’nün yıkım hikayesi 20 Mayıs 2021’de başlamış. Biz size dilekçe verdik. İki dilekçeye 15 Martta yanıt verdini. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor dediniz. Bakanlıkta bı yazıya istinaden riskli bina tespit raporunu düzenliyor. Bugün 1 Eylül. 13 Ocak’tan 26 Ağustos’a kadar Belediye Meclis’inde Fevkani köprüsü aklınıza gelmedi mi? Niye bu zamana kadar bilgi sunmadınız? İtiraz hakkıyla ilgili meclisten olur almadınız, ki bu usulsüz. Böyle bir yetkiyi istiyorsunuz ama itirazla ilgili yetki istemiyorsunuz. Yetki istersiniz. Köprü yıkılır ya da tıkılmaz ama burası bir kamu kurumu. O tarihten bu yana tek bir belge sunulmadı. Şeffaf belediyecilik diyorsunuz tek bir belge sunmuyorsunuz. Köprü yıkılabilir, ha biz yıkılmasın istiyoruz. Siz o tarihlerde dedinizki köprü acilen yıkılmalı. Hala kamyonlar geçiyor. Demekki o kadar korkulacak bir durum yokmuş. Kafanıza yıkmayı koymuştunuz. Tarihler netleşsin istediniz. Üzülerek izledik. Akara tahsis kolay, imar ne olacak? Bunlar konuşulmadı.” dedi. 

YİĞİT: "BÜYÜK KARADON SEÇİMİ KAZANDI" YİĞİT: "BÜYÜK KARADON SEÇİMİ KAZANDI"

ALAN; “BUNDAN SİYASET YAPMAK ACİZLİKTİR”

Belediye Başkanı Ömer Selim Alan da; “Burada bir tek hatalı var. Bu rapor çıktığı zaman veto eden meclis üyeleri. Köprünün şimdiye kadar onarım ve bakımı yapılmamış, kimse bununla ilgilenmemiş. O gün ses çıkaramayacaklar, yorum dahi yapmayanlar şimdi ahkam kesiyorlar. Ben buna karga gibi gülerim.  Belediye Başkanı Ömer Selim Alan köprüyü yıkıyor sözünü kesinlikle kabul etmiyorum. Belediye Başkanı bunu yıkıyor diye bundan siyaset yapmak acizliktir. Azıcık elinizi vicdanınıza koyun. 3 buçuk seneyi devirdik. Öyle bir niyetimiz olsa 3,4. ayda bunu yapardık. Sizinle ilgili konuşacağımız konuları belirtmiştik. Sen şimdi popülist şov yapıyorsun ya ben de kibar kibar anlatıyorum. Sizin on senelik belediyenizde yapamadıklarınızı bu arkadaşınız hibe aldı. Biz devamlılığın esas olduğunu biliyoruz. Köprüyle ilgili biz gerçekten mücadele veriyoruz.” ifadelerine yer verdi.