“ACELENİZ NE? ON GÜN DAHA BEKLEYEMEDİNİZ!” “ACELENİZ NE? ON GÜN DAHA BEKLEYEMEDİNİZ!”

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasının, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından ilan edilen 2022 Yılı Turizme Yönelik Teknik Destek Programına sunduğu “zonguldak Yöresel Lezzetlerine (Malay ve Zılbıt) Coğrafi İşaret Alıyor” başlıklı projesi kapsamında eğitim düzenlendi. 7 Eylül 2022 tarihinde başlayan proje kapsamında Sınırlı Sorumlu Karaelmas Kadın Kooperatifinin mutfağında ve atölyelerinde Malay ve Zılbıt yemekleri yapılarak kayda alınmış ve bu iki yemeğin Zonguldak tarihindeki önemini ortaya çıkaracak röportajlar gerçekleştirilmişti.

20 Eylül 2022 Salı günü Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası eğitim salonunda verilen eğitime çok sayıda ilgili katılım sağladı.  Eğitimin açılış konuşmasını Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Muharrem Sarıkaya gerçekleştirdi. Sarıkaya konuşmasında Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak coğrafi işaret kavramına verdikleri önemden bahsederek şehirde bu konuda farkındalık yaratmak istediklerini, ilerleyen dönemde ilimize ait coğrafi işaretli ürün sayısını arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Daha sonra söz alan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Turizm ve Tanıtım Birimi Başkanı Mehmet Çetinkaya’da Ajans olarak marka ve patent konuları hakkında bilgilendirme yaparak coğrafi işaretli ürünlerin bölge turizmine olan etkilerinden bahsetti.

Coğrafi işaret kavramı üzerine Özener Marka & Patent & Coğrafi İşaret Danışmanlık Ofisi yetkilisi Huriye Özener tarafından verilen eğitimde ise “Güvenilir ve güvenli gıdada tercih edilen coğrafi işaretli ürünlerimiz neler? Coğrafi işaretin anlamı, Türkiye'de neler oluyor, Avrupa Birliğinde neler oluyor, coğrafi işaret ve marka arasındaki fark nedir?”  konuları anlatıldı. Katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile eğitim sona erdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, “Bildiğiniz üzere, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından kabul edilen “Zonguldak Yöresel Lezzetlerine (Malay ve Zılbıt) Coğrafi İşaret Alıyor” başlıklı projemiz devam ediyor. Yakın bir zamanda coğrafi işaret başvuru dosyamızı sunacağız. Bu projemizin ana amaçlarından biri de coğrafi işaret kavramı hakkında farkındalık yaratmaktı ve bugün tüm ilgilileri davet etiğimiz bir eğitim gerçekleştirdik. Coğrafi işaret konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Eğitimimizi veren Özener Marka & Patent & Coğrafi İşaret Danışmanlık Ofisi yetkilisi Huriye Özener’e, bu projeyi gerçekleştirmemizi sağlayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’mıza ve eğitimimize katılım sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.