Ülkenin tarihinde dönüm noktalarından olan Lozan Zaferi'nin gerçekleştiği Lozan Konferansı'nın açılışının 100'üncü yıldönümünde, Başkent Üniversitesi'nde Ord.Prof.Dr. Enver Ziya Karal Tarih Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından program düzenlendi. Programda,Lozan Zaferi'nin lideri İsmet İnönü'nün torunu ve CHP eski Milletvekili Gülsün Bilgehan konuşmacı olarak yer aldı. Başkent Üniversitesi'nin kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Rektör Prof.Dr. Haldun Müderrisoğlu da bu özel etkinlikte Bilgehan'ı yalnız bırakmadı.İstanbul Taksim'deki terör saldırısına tepki gösteren Prof. Dr. Mehmet Haberal,"Nokta bile geri adım atmayacağız, hiç kimse bizi yıldıramaz." dedi. Etkinliğe ilişkin konuşma yapan Prof.Dr. Mehmet Haberal, "Lozan Türkiye'nin tapu senetidir diyerek, Lozan'ın önemini vurguladı.

ZTSO’DAN TİCARET KANUNU'NUNDA GERÇEKLEŞEN DEĞİŞİKLİKLER İÇİN UYUM TOPLANTISI ZTSO’DAN TİCARET KANUNU'NUNDA GERÇEKLEŞEN DEĞİŞİKLİKLER İÇİN UYUM TOPLANTISI

İstiklal Şavaşıyla kazandığımız bağımsızlığımızı, tüm dünyaya tescil ettirdiğimiz Lozan Antlaşması'nın kazanıldığı Lozan Konferansı'nın Açılışının üzerinden tam 100 yıl geçti.

Başkent Üniversitesi'nde, Ord.Prof.Dr. Enver Ziya Karal Traih Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Lozan Konferansı'nın Açılışının 100.yıl dönümüne ilişkin program düzenlendi.

Programda çok sayıda akademisyen, Başkent Üniversitesi öğrencileri ve katılımcılar yer aldı.

Etkinlik başlamadan önce saygı duruşu bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ardından BÜTAM Müdürü Prof.Dr. Seçil Karal Akgün programın açılış konuşmasını yaptı.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Haldun Müderrisoğlu Lozan Antlaşmasının Türkiye için ne kadar önemli olduğuna değindi.

Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof.Dr. Mehmet Haberal, ülkemizin zor koşullarda nasıl inşa edildiğinden ve bu süreçte Lozan'ın katkılarına vurgu yaptı..

Prof.Dr.Mehmet Haberal, konuşmasında İstiklal Caddesi'nde yaşanan hain saldırıyı lanetledi.

Etkinliğe konuşmacı olarak gelen İsmet İnönü'nün torunu ve CHP eski Milletvekili Gülsün Bilgehan'a geldiği için teşekkür eden Prof.Dr. Mehmet Haberal, Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak sözlerini tamamladı.

Prof.Dr. Mehmet Haberal'ın ardından Gülsün Bilgehan günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Bilgehan, İsmet Paşa'nın Lozan Konferasında yaşadığı zorluklara ve İsmet İnönü'nün Atatürk ile olan anılarına değindi.

Lozan'ı Türkiye'nin tapu senedi olarak nitelendiren Bilgehan, Lozan Konferansının sonucunda elde edilen başarının kıymetini vurguladı.

Lozan Konferansı'nın Açılışının 100.yıl dönümü için düzenlenen program sonunda plaket takdimi ve fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Prof.Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi'nin her zaman Atatürk ve İsmet Paşa'nın çizdiği yoldan gideceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde; Gülsun Bilgehan başta olmak üzere, akademisyenler ve katılımcılar, Başkent Üniversitesi bünyesinde bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün çalışma ve üretim alanlarını görme imkanı yakaladı.

Daha sonra, Thermopolium Gastronomi Akademisi'nde yer alan çikolata atölyesi ve Başkent Üniversitesi'nin kendi ürettiği Açkar ürünlerinin tanıtıldığı mağaza gezildi.

Ardından Başkent Üniversitesi Seramik Sanat ve Uygulama Merkezi'ndeki seramik çalışmaları ve yapım atölyeleri incelendikten sonra fotoğraf çekimi ile etkinlik sona erdi.