YAVUZYILMAZ: “EYT TEKLİFİ YENİ MAĞDURİYETLERE YOL AÇMAMALI” YAVUZYILMAZ: “EYT TEKLİFİ YENİ MAĞDURİYETLERE YOL AÇMAMALI”

Başkent Üniversitesi Ordinaryus Prof. Dr. Enver Ziya Karal Tarih Uygulama ve Araştırma merkezi, kuruluşunun 5. yıldönümünü kutluyor... Bu amaçla Başkent Üniversitesi Avni Akyol konferans salonunda düzenlenen etkinlikte; usta gazeteci, Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, gençlerle ve akademisyenlerle biraraya geldi. Büyük ilgi gören programda "21.yüzyılda bağımsızlık ve gençlik" konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreni de gerçekleştirildi. Kürsüye gelen Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteciliğin ve bilgi aktarmanın önemine vurgu yaptı.

Cumhuriyetin ilk tarihçilerinden Ordinaryus Prof. Dr. Enver Ziya Karal adına Başkent Üniversitesinde 2017 yılında kurulan Tarih Uygulama ve Araştırma Merkezi 5. yıldönümünü kutluyor.


Tarih araştırmaları konusunda Prof. Karal'ın geniş arşivinin akademisyenler ve öğrencilerle paylaşıldığı merkez, düzenlediği tarih sohbetleriyle de konusunda uzman isimlerle konferanslar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Merkezin kuruluşunun 5.yılı dolayısıyla Başkent Üniversitesi Avni Akyol Konferans salonunda etkinlik düzenlendi. 21. yüzyılda bağımsızlık ve gençlik konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreninin de gerçekleştirildiği
etkinlikte, Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk de mesleki tecrübelerini gençler ve akademisyenlerle paylaştı.

Ord. Prof. Enver Ziya Karal tarih uygulama ve araştırma merkezi müdürü Prof. Dr. Seçil Karal Akgün, açılış konuşmasında merkezin faaliyetleri hakkinda bilgi verdi, Gazeteci Saygı Öztürk'ü davet etme gerekçelerini anlattı.


21. Yüzyılda Bağımsızlık ve Gençlik konulu kompozisyon yarışması hakkında Baskent Üniversitesi Kolej Ayşe Abla Müdürü ve Kurucu Temsilcisi Hilal Erdinç ile Adana Başkent Okulları Genel Müdürü Meltem Aylaklı bilgi verdi.

Kompozisyon yarışmasında dereceye giren Başkent Üniversitesi Kolej Ayşeabla, İskenderun ve Adana okullarından öğrencilere Başkent Üniversitesi mütevelli heyeti üyeleri tarafindan ödülleri sunuldu.

Ardından söz usta gazeteci Saygı Öztürk'deydi. Mesleki tecrübelerini akademisyenler ve gençlerle paylaşan Öztürk'e teşekkür plaketini vermek üzere Prof. Dr. Mehmet Haberal kürsüdeydi….

Etkinliğin ardından Prof. Dr. Mehmet Haberal, Saygı Öztürk'e Prof. Enver Ziya Karal tarih uygulama ve araştırma merkezini gezdirdi, arşiv ve sergilenen objeler hakkında bilgi verdi. Saygı Öztürk de anı defterini imzaladı.