Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, araştırma komisyonun incelemesi sonrasında açıklamalarda bulundu. 

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil,  Araştırma Komisyonun dün Karadon Müesseesinde bir çok noktada araştırma yaptıklarını söyleyerek, gerekli raporları hazırlayarak, 25 Ocak’ta meclise sunacaklarını açıkladı.

Başkan Yeşil ayrıca yaşanan olayda bir ihmaller zincirinin olduğunun aşikar olduğunu ve rapordan çıkacak sonucu beklediklerini ifade etti.

GMİS 12’NCİ OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLİYOR GMİS 12’NCİ OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

‘Raporları 25 Ocak’ta meclise sunacaklar’

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, “14 Ekim’de yaşanan faciadan sonra, mecliste bir araştırma komisyonu kuruldu. Milletvekillerinden oluşan. Bu araştırma komisyonu, biliyorsunuz 14 Ekim’den sonra, bir dizi çalışmalar başlattı. Mecliste olayın bilir kişisi tarafından yapılan incelemeleri yaptılar. Konuyla ilgili araştırmalarda bilgiler aldılar. En sonda da Amasra müessesinde bir dizi incelemeler için Bartın’a geldiler. Bartın’da yapılan tesisleri incelediler. Gaz istasyonları, pervane, içer yardımcı servisleri ziyaret ettiler. Oralarda araştırma ve incelemelerde bulundular. Devamında da dün itibariyle Karadon müessesimizde ocağa girdiler. Türkiye Taşkömürü Kurumda ki ocakların hepsinde sistemler aynıdır. Amasra’da ocağa giremedikleri için Karadon’da girdiler. Tabi ki dün heyetle beraber ocağa girdik. Komisyon başkanımız Taner Yıldız eşliğinde. Ocaklarda da bir dizi incelemeler de bulundular. Sormaları gereken soruların cevaplarını uzman arkadaşlardan aldılar. Devamında bir üretim panosunda inceleme yaparak aşağıya indik. Programını tamamladık. Araştırma komisyonun çalışması kazanın araştırmasında önemli rol oynayacaktır. 25 Ocak’ta komisyon çalışmasını tamamlayıp meclise sunacak. Bizim gönlümüzden geçen böyle bir kazanın yaşanmaması. Yaşandı, bir ihmaller zincirinin olduğu aşikar. Bizde gereken yardımları komisyonumuza sağlıyoruz. Biran önce kazanın sorumlusu kim kazanın neden olduğu bulunması hepimiz hemfikiriz. Dünde arkadaşlarımız çalışmalarını yaptılar, gerekli belgelerin aldılar. Bununla ilgili raporları 25’inde meclise sunacaklar”dedi.

‘İnceleme Amasra faciası için önemliydi’

İncelemenin Amasra faciasının sorumlularının açığa çıkması için önemli olduğunu ifade eden Yeşil, “Bizim ocaklarımız da gaz izleme istasyonu tahlisiye ekiplerimiz gaz sensörlerimiz, panolarımız ocaklarda kullanılan ektirmiş aksamlar bütün ocaklar da aynı. Bu sistemin nasıl çalıştığı acil olaylarda nasıl hareket edileceği bu sistemlerin acil olaylarda nasıl devre dışı kaldığı konusunda çalışma yaptılar. Amasra faciasının açığa çıkması için önemliydi. Arkadaşlarımız yerinde gördüler.”

‘Herhangi bir detay yok’

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, inceleme de herhangi bir detay olmadığını söyleyerek, “Meclis araştırma komisyonu çalışmasını yapıyor. İş yargıda. Komisyon büyün raporları hazırlayıp sunduğunda bunu tartışacağız. Bir detay yok. Yerin altına indiklerinde teçhizatlarla ilgili servislerle ilgili bir çok soru sordular olayı yerinde gördüler. Aralarında bu işi bilen elektriği bilen uzman arkadaşlarımı vardı. Kamu kurumlarında yer alan uzman arkadaşlarımız da vardı. Onlar da raporlarını tutacaklar. Bu rapor sonucunda kazanın nasıl olduğu ihmalleri göreceğiz”diye konuştu.