Türk Eğitim Sen Zonguldak Şubesi Başkanı Şahin Ören, promosyon konusunda Halk Bankası'na yazdıkları "Promosyonu arttıracak mısınız, arttırmayacaksınız cayma bedeli ne kadar" yazısının cevabını beklediklerini dile getirerek konuyla ilgili açıklamada bulundu. Eğitim ve kamu çalışanların cebine yılda en az 10 bin lira olmak kaydıyla yeni bir promosyon anlaşmasına imza atmak ve kamu çalışanların yüzünü güldürmek isteklerini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin Ören şunları söyledi;

"Bilindiği üzere ülkemizde öngörülemeyen yüksek enflasyon artışı insanları canından bezdirdi, mutfak fiyatları özellikle tüketici fiyatları aldı başını gitti. Ortalama devletin söylediği enflasyon yüzde 83 civarında iken bu en hafifi, bu işi araştıran kuruluşlarca yüzde 183 olduğu ifade edilmektedir. Yani artık alıngücü iyice düşmüş durumda. Gittiğimiz bütün öğretmen odalarında, eğitim çalışanların olduğu yerlerde ve kamu çalışanlarının tamamında artık herkes geçim sıkıntısından bahsediyor ve bunun akabinde de  promosyon ne oldu diye bize sık sık soruyorlar haklı olarak. İnsanların artık sıcak paraya ihtiyacı var i, kış ayı geldi doğalgaz faturaları artmaya başladı, insanlarımızın milletimizin çoluk çocuğu üniversiteye giderek eğitim masrafları çok ciddi oranlar da arttı. Yani bugün bütün kalemlerde yüzde 50 ve üzerinde yüzde 200 lira Varan artışlar meydana geldi. Burada tabii ki insanların cebine sıcak para girdirecek olan promosyon gündemi birinci sırayı aldı.

Promosyon noktasında Öncelikle Biz 5 eğitim Sendikası olarak bir araya geldik ortak bir çalışma içerisine girdik. Sayın il milli eğitim müdürümüzü ziyaret ettik bu 5 sendika olarak, akabinde Halk Bankası'nın ziyaret ettik şu anda promosyon yetkisini bulunduran banka olarak sonra tekrar il müdürümüz ile görüştük iki gün önce itibarıyla sayın il müdürümüz aynı zamanda promosyon komisyon başkanımızdır, halk Bankası'na bir yazı yazdık promosyon miktarını arttıracak mısınız,  arttırmayacaksınız cayma bedeli ne kadar diye bir yazı yazdık. Biz şu anda bu yazının cevabını bekliyoruz. Bu yazı gelmeden önce de sendikalarla ortak oturarak ortak bir mücadele alanı geliştireceğiz.

FAZLI UNCU'YA KUTLAMA ZİYARETİ FAZLI UNCU'YA KUTLAMA ZİYARETİ

Ereğli, Alaplı, Devrek ve Gökçebey'de Yetkili Sendika biliyorsunuz Türk Eğitim Sen'dir geçtiğimiz Perşembe günü Ereğli Alaplı birleşerek 3029 kişi adına bir promosyon anlaşması ihalesine girildi  ihalede 19.700 liraya çıkıldı. Ziraat Bankasından İş Bankası'na geçme noktasında çalışma olduğu için veya ihale olduğu için 7.000 lira cayma bedeli koydu mevcut banka Sonuçta 19.000- 7 bin  lira 13 bin lira gibi para kalacaktı 3 yıllığına Dolayısıyla bunun düşük olacağı düşüncesiyle Biz bunu kabul etmedik sendik olarak. Oradaki ilçe müdürümüz de bunu kabul etmediler. Biz en az her yıl için kamu çalışanların cebine 10.000 lira girsin istiyoruz. Önümüzdeki 10 15 gün süre içerisinde. Bunu neden anlattım, size Ereğli ayın 19'unda tekrar promosyon ihalesine girecek Oradaki tavrımızda her yıl için 10 bin lira olmak üzere bu şekilde masaya oturmak istiyoruz

Bizim buradaki tavrımız da aşağı yukarı Eğitim Bir Sen'le aynı sayıya hemen hemen sahibiz. Burada da tavrımız bu yönde olacaktır. Yani eğitim çalışanlarını kamu çalışanlarının biraz daha bütçelerini rahatlatmak istiyoruz. Onun için inşallah bu ortak çalışma sonucunda kamu çalışanın yüzünü güldürebilecek bir promosyon anlaşması imza atarız."