Bahar, son zamanlarda benzin, sigorta, kasko zamlarını göz önünde bulundurarak böyle bir zam yapma gereği duyduk diyerek sivil fiyatının 17TL öğrenci ise 13TL olarak uygulayanacağını açıkladı. Öte yandan Dolmuşlara zammı sadece odanın yapacağını ve Belediye Başkanının böyle bir yetkiye sahip olmadığını söyledi. Ayrıca bu zamdan sonra bir sene daha zam yapılmayacağını da ekledi.

Başkan Bahar’ın konuşmalarından satır başları şu şekilde;”Benzin giderleri, Sigorta giderleri, kasko giderlerinin ne olduğunu hepimizin malumu. Şimdi burada zaten bir seçim süreci yaşanıyor oda yaklaştı ama biz isterdik ki bizim burada 19 mahalleye çalışıyoruz. Buradaki esnaf biliyor ki bu mahalleye taşıtları yolcunun yüzde doksanı doksan beşini zaten tanıyorlar. Onların ekonomik şartlarını da biliyorlar ama en son neticede bizim de bu işten dönebilmemiz için bu çarkı çevirip Bilmemiz için mecburen bir zam yapmak durumunda kaldık. Esnafımızın bize bildirmiş olduğu talep doğrultusunda oturduk, düşündük. Hep beraber bir karara vardık. Karar da 17 TL sivil 13TL öğrenci. Öğrencilerimizi ilk defa bu kadar  düşük tutuyoruz ki işte yeri geliyor bir aileden, bir iki tane çocuğumuz okula gidip geliyor. Burada zaten biz çocuklarımızı çoğu zaman da olsa yeterli parası olmadığı zamanda hiç para almıyoruz veya yarı belirten ücretin yarısını bile verip taşıyabiliyoruz. Çünkü çocuk parasını harcamış olabilir, bir şey yapmış olabilir, evinde yeterli parası olmamış olabilir. Biz onları kendi içimizde esnafla beraber zaten konuştuk, bunu hallediyoruz. Bunda bir sıkıntı yok Ama yine şartlar bizi dediğim gibi zam yapmaya mecbur kıldığı için biz bu zammı artık uygulamak durumunda kaldık. 

“BİZİM ZAMIMIZI BİZ UYGULARIZ BELEDİYE BAŞKANI DEĞİL”

Bizim zamımızı biz uygularız. Sayın Belediye Başkanı bizim zam vermekle mükellef değildir. Öyle bir yetkisi yoktur. 5362 sayılı yasa gereği Odalar kendi esnafını kendine bağlı olan esnafın zamlarını kendileri verir. Belediye başkanı burada halk otobüsünde yetkilidir. Onların zamını vermekle mükelleftir. Onlar da zaten kendi aralarında oturup konuşmuşlar. Halk otobüsü firma sahibi zam talep etmiştir. Onlar da bizden Düşük olarak 16 TL sivil, 12 TL öğrenci olarak bir anlaşmaya vardılar. Bu anlaşmanın içerisinde en azından dedik ki biz i beraber başlayalım bu zam uygulamasına.  

“BİR SENE ZAM YAPMAYACAĞIZ”

Müşterilerimizden özür diliyoruz Kusura bakmasınlar. Yani kastı veya büyük bir zam değil bu. Mazota zam geldi. Onun için vatandaşımız bunu düşünürken lütfen bize gönül koymasınlar. Biz onların da mağdur olduğunu biliyoruz  hangi mahallede oturduklarını demin bahsettiğim gibi biliyoruz ama yapacak bir şey yok. Bundan sonra seneye kadar bir daha zam yapmayacağız” dedi.

Haber:Batuhan DARAKCI