Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında 3 Mart 1992'de meydana gelen grizu faciasında ölen 263 maden şehidini andı.

200 BİN LİRA DEĞERİNDE ZİYNET EŞYASI ÇALAN ŞAHIS TUTUKLANDI 200 BİN LİRA DEĞERİNDE ZİYNET EŞYASI ÇALAN ŞAHIS TUTUKLANDI

     Başkan Bozkurt, maden şehitleri için yayınladığı mesajında, 31 yıl önce yaşanan grizu faciasının acısının hala yüreklerde dinmediğini belirterek, “Allah, böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın”dedi.

    Başkan Bozkurt mesajında şu ifadelere yer verdi:

    “Bundan tam 31 yıl önce gerek Zonguldaklılar gerek ülkemiz insanı olarak büyük bir grizu faciası yaşayarak Kozlu’da 263 madencimizi kaybetmiştik. Üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen acısı hala yüreklerimizdedir. Dünyanın en zor mesleği olarak kabul edilen madencilik mesleği, en onurlu mesleklerdendir. Madenciliğin sadece kömür kazmak olmadığını 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş Merkezli 10 ilimizi sarsan büyük deprem felaketinde görmüş olduk. Tüm madencilerimiz afet bölgesine kömür kazmak için değil can kurtarmak için gitmiş ve yürüttükleri çalışmalar tüm dünyada taktirle karşılanmıştır. Bu vesileyle, can kurtarmak için canını hiçe sayan tüm madencilerimize bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

    Yerin yüzlerce metre altında ülke ekonomisine can vermek, evine ekmek götürmek, çocuklarına helal lokma yedirmek için canla-başla çalışan madenci kardeşlerimizi dualarla anıyoruz. Maden kazalarında yaşamını yitiren tüm maden şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına sabırlar diliyorum.