Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Ankara’nın başkent oluşunun 99.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

JANDARMADAN OKUL ÖNLERİNDE DENETİM JANDARMADAN OKUL ÖNLERİNDE DENETİM

    Anadolu’nun bozkır ve küçük şehrinden bir dünya başkentine dönüşen Ankara’nın, Türkiye’nin başarı hikayesinin özeti olduğunu  belirten Başkan Bozkurt, “Bir milletin yeniden doğuşuna tanıklık eden Ankara’nın Başkent oluşunun 99'uncu yıldönümü kutlu olsun” dedi.

    Başkan Bozkurt mesajında şu görüşlere yer verdi:

    “Lozan Barış Antlaşması’nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra İstanbul, işgal kuvvetleri tarafından tahliye edilmeye başlandı. İşgal kuvvetlerinin İstanbul’dan ayrılması, hükümet merkezinin neresi olacağı tartışmalarını da beraberinde getirdi. 9 Ekim 1923’te İsmet Paşa ve 14 arkadaşı, Ankara’nın başkent olmasını öngören yasa önerisini Meclis’e verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen yasa önerisinin kabulüyle 13 Ekim 1923'te, Ankara’nın yeni kurulacak devletin yasal olarak başkenti olduğu kabul edildi.

     Ankara’nın başkent oluşunun 99. Yıl dönümü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Ankara’nın başkent olmasına ve bugüne kadar imarına hizmet etmiş olan tüm devlet adamlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum.”