Zonguldaklı balıkçılar 2022-2023 balıkçılık av sezonunu kurban keserek açtılar. 

Zonguldak Vali yardımcısı Mehmet Türk, Tarım Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı,  Bu gece saat 12:00’de Ava çıkacak balıkçılara bol ve bereketli  av dileğinde bulundular.

2022-2023 balıkçılık av sezonunun yasağının kalktığı ve ay yasanın başlaması ile ilgili Zonguldak Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde tören düzenlendi.

Bira bismillah diyerek konuşmasına başlayan 
Vali Yardımcısı Mehmet Türk,  "İnşallah balık avı istenilen düzeyde olur. Balık dağıtımı da dolayısıyla buralardan olacak. Dolayısıyla Gerçekten gelecek açısından çok ciddi gelişmelere neden olabilecek bir beldede yaşıyorsunuz. Çok şanslısınız. Tabii Zonguldak'ın önemi Sadece  sanayisiyle, madeniyle, doğalgazı ile limanı ile değil aynı zamanda tarımı ile de önemli. Zonguldak'ta mera anlamında da pek fazla bir alanımız yok fakat balıkçılık yapabilme anlamında güçlü bir potansiyeli var. Zonguldak'ın biliyorsunuz Alaplı'dan Filyos'a kadar uzun bir sahili var ve bu sahil bandında denizden istifade etmemek mümkün değerli arkadaşlar. Ben de onlarca ülkeye gittim, 81 vilayete geldim şunu ifade etmek isterim ki Hollanda'ya gittim mesela. Hollanda bizim Konya kadardır fakat tarımsal üretim anlamında Türkiye'nin birkaç katıdır. 100 milyar doların üzerinde de tarımsal üretim geliri var Gayri safi milli hasılatı içerisinde. Yani Hollanda'nın bizim bir şehrimiz kadar büyüklüğü var Ancak bizden birkaç kat fazla üretim yapabiliyor. Yine Norveç balığı donmuş balıklar Örneğin de olduğu gibi Norveç bu konuda kat kat ve ileride bir üretim gerçekleştirir. Oysa bizim ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke ama maalesef Biz denizlerimizde istenen düzeyde istifade edemiyoruz. O halde yapılması gereken şey gerekli hazırlıklarımızı yapmak formüller geliştirmek ve etrafımızda bulunan bu nimetlerden maksimum istifade edebilmektir. Onun da çalışmaları yapmak icabet ediyor Bizler bu anlamda devlet olarak Valilik olarak Elimizden geleni yapıyoruz.
Evet bugün 31 Ağustos ve gece 24'.00'den itibaren yeni Balık sezonu başlıyor  İnşallah yeni Balık sezonu bolluk bereket getirir.
Şu anda dünya kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya.
 ve tarımsal üretimin her geçen gün de önemi artıyor. yani balıkçılık ta tetıımın nir parçasıdır esas itibariyle ve  tarıma büyük bir önem vermeliyiz" dedi.

“CAMİ YERİYLE İLGİLİ HUKUKSAL MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ” “CAMİ YERİYLE İLGİLİ HUKUKSAL MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ”

Balıkçılık av sezonunda konuşan Tarım Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı, “Avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyumu büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için bakanlık olarak denetimlere geçmişte olduğu gibi tüm imkanlar seferber edilecektir dedi.

Filyos Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığı tarafından düzenlenen  av sezonu açılış törenine Zonguldak Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Tarım Orman il Müdürü Cemalettin Çataklı, çok sayıda balıkçı ve vatandaş katıldı.

Bire bismillah diyerek balıkçılara başarılı bir av sezonu dileyen Zonguldak tarım orman il Müdürü Cemalettin Çataklı törende’ “ Ticari balıkçılık faaliyeti nde bulunan balıkçılarımız için 15 Nisan 2021 tarihinde başlayan genel av yasaı 31 Ağustos’ta sona ererek yeni av sözünü başlayacaktır.

İlimiz genelinde 413 adet ruhsatlı tekne, 6500 adet ticari ruhsatlı, 5900 adet amatör ruhsatlı olmak üzere toplam 12.400 balıkçımız kayıt altındadır.
İlimiz Balıkçılarını bakanlığımız tarafından kıyı balıkçılığının desteklenmesi kapsamında elimizdeki balıkçılarımıza toplam 1.851.900 TL ödeme yapılmıştır.
Bakanlığımız tarafından, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurarak, su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir.
Bakanlığımızca faaliyetlerini ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen Tebliği hükümlerine göre yürütülürmelidirler.
Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır.
Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkanlar seferber edilerek yeni sezonda da artırılarak devam edecektir.
Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçılarımızın bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletme bakımından önem taşımaktadır. 
Balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde ve sağ ollığımızın korunmasında sayısız faydaları olan su ürünlerinin, halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.
Bakanlığımız, Valimiz ve şahsım adına 2022-2023 balıkçılık sezonunun balıkçılığımız için bol ve bereketli olmasını diliyorum. Vira bismillah diyerek balıkçılarımıza bol bereketli avlar diliyorum.” dedi.