Balbaloğlu’nun ilçe teşkilatından geldiğini, ilçe teşkilatları ile birlikte de seçim süresince çalıştığını belirten Gülay, tepki dolu açıklamalar yaptı. Öte yandan Gülay, aday adaylığından çekilen isimler hakkında da açıklama yaparak; “İlişkileriniz çok iyiyse o zaman ya sen ya da diğer arkadaş olsaydı birinci sıra.” ifadesini kullandı. Balbaloğlu’na tepkilerin Milletvekili seçilememesiyle ilgili ilişkilendirmeler hakkında da yorum yapan Gülay şunları söyledi:

“EVRİM BALBALOĞLU YANLIŞ BİR ADAY DEĞİL”

Öncelikle Evrim Balbaloğlu bizim partimizin yanlış bir adayı değil. Hiçbir arkadaşımız bu partide genel başkanımız tarafından beş kişilik listede beş adet milletvekilimizin olduğu listede eğer bulunuyorsa burada bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. Burada sadece şöyle bir şey var. Bizim arkadaşlarımızdan üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada olanlar kendilerini biraz kaf dağında gördüler, yerlerini beğenmediler. Herkes ben birim diyerek böyle bir yola çıkıyor. Eğer hepiniz burada bir olacaksanız demek ki beş tane bir olması gerekiyor. Beş tane bir yok! Tek bir var. Başka bir yok. Arkadaşımız yerini beğenmemiş. Adil Özkan arkadaşımız Devrek Çaycuma ve Gökçebey tarafından bizim vadi bölgesi dediğimiz bölgeden üçüncü sıra adayımızdı. Arkadaşımız listeden çekildi. Yerini beğenmemiş. Birinci sıra olacağını düşünüyormuş. Şimdi herkes birinci sıra olacağını düşünürse o zaman ben çıkardım. Derdim ki birinci sıra benim il başkanıyım nasıl olsa! Giderim genel merkezi kendimi birinci sırada yaptırırım. Ama genel başkanımızın ve teşkilatımızın uygun gördüğü listede olması gereken kişileri sıralandırarak bizlere bildirdiler. 

“BALBALOĞLU’NA TEPKİ VARMIŞ…NEYİNE TEPKİ VAR MERAK EDİYORUM!”

Evrim Balbaloğlu'na tepki varmış. Evrim Balbaloğlu'nun neyine tepki olduğunu ben de merak ediyorum. Hani tepki verilecek ne var? Daha düne kadar bu arkadaşımız sizin gibi ilçe başkanıydı. Eğer ilçe başkanlarının tepkisinden bahsediyorsak burada o da içlerinden biriydi. Ben o zaman İl Başkanı değildim. Ama o günkü arkadaşlar bugünkü mevcut ilçe başkanları birlikte çalışıyordular. Ne oldu da bu seçimde tepki vardı? Teşkilatlardan bağımsız çalışmadı.  
Evrim Balbaloğlu'nu birinci sıra istemeyen diyor ki ben daha düne kadar ikinci sıraydım, şimdi niye üçteyim diyor. Yerini beğenmiyor. Sen yerini beğenmiyorsan bu benim sorunum değil. Bunu yapan genel merkezdir. Ben seni gelip de bir de öbürünü gelip de bire yerleştirecek halim yok. Genel Merkez bize sormadı, sormak zorunda değil. Yani arkadaşlarımız ben birim. Benim ilişkilerim iyi diyorsa ki bu arkadaşlarımız bunu diyor. Yani Adil Özkan arkadaşımız da aynısını söylüyor. Batu Müftüoğlu arkadaşımız da aynısını söylüyor. Orada birebir ilişkilerinin iyi olduğunu söylüyorlar. Siz orada güçlüyseniz, orada ilişkileriniz çok iyiyse o zaman ya sen ya da diğer arkadaş olsaydı birinci sıra. 

“BALBALOĞLU ÇALIŞTI…ADAY DOĞRUYDU…”

Evrim Balbaloğlu çalıştı, neden çalışmasın? Ben il başkanıyım. Çaycuma Teşkilatı İlçe Başkanı birlikte çalıştık. Ben de oradaydım, sahadaydım. Her türlü görüntüsü var.  Bence merkez ilçenin bizimle çalışmamasının sebebini de merkez ilçeye sorun. Benimle alakası yok. Ben bildiklerimi size sadece açıklarım. Bilmediklerimi de oraya sorun. Merkez ilçenin sorun gerekiyorsa onu da Merkez İlçe açıklasın. Onun kararını verecek olan kendisidir. Ben çalıştığımı söylüyorum, benimle birlikte çalışan ilçe başkanlarını söylüyorum. Evrim Balbaloğlu'da milletvekili olamadı. Türkiye genelinde bizim oylarımızda bir düşüş oldu. Evrim hanımın buradaki seçilememesini ben kesinlikle burada yapılacak olan ya da yapılmış gibi görünen lanse edilmeye çalışan bir yanlış unsur yoktur. Aday hakkında da yanlış yoktur. Aday doğrudur.”

Haber:Duygu ELMA ÖZFİDAN