Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Kadın Acil Destek Uygulası(KADES) isimli uygulamayı indirenlerin sayısını açıkladı. Zonguldak’ta uygulamayı 18.674 kişi indirdi. Diğer yandan 2023 yılında ise 549 asıllı ve 385 asılsız ihbar olmak üzere 934 ihbarın yapıldığını açıkladı. 

KADES ihbarı nasıl yapılır;


İhbar Aşaması: 

Acil bir durum ile karşı karşıya kalındığında konum bilgisi açıldıktan sonra uygulama ekranında bulunan “KADES KADIN DESTEK” butonuna dokunularak ihbar gerçekleştirilir. İhbarın teyidi, ekrana “EVET” veya “HAYIR” cevabı ile doğrulanması istenilir. “HAYIR” cevabı gönderildiyse ihbar talebinin iptal edildiği telefona uyarı mesajı olarak gönderilir. 

“EVET” cevabı gönderildiyse ihbarın başarıyla alındığı, konumuna ekip gönderileceği ve ihbarcının konumu, telefona uyarı mesajı olarak gönderilir. 

Kadının telefonuna giden uyarı mesajı, eş zamanlı olarak 112 Acil Çağrı Merkezindeki görevli personelin takip ettiği ekrana ihbar olarak yansır. İhbarı ekranında gören görevli personel, kadının bulunduğu konuma en yakın ekibin şevkini sağlar.