Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açılışını yapmak üzere Saime Toptan Sosyal Bilimler Lisesi’ne geldi. Bakan Özer’in yanında Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri de hazır bulundu. Okul girişinde hediye takdiminin yapılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

TOPTAN; “BUGÜNÜ KALAN ÖMRÜMDE HİÇ UNUTMAK İSTEMİYORUM”

Arkasından, Saime Toptan açılış konuşmasını yapmak için kürsüye geldi. Toptan; 
“Bugün benim için çok heyecanlı bir gün. Aslında bugünü kalan ömrümde hiç unutmak istemediğim bir gün olarak hatırlamak istiyorum. Doğup büyüdüğüm bu şehir madencilerin alınteriyle yoğurulmuş bu topraklar nihayet bugün çok güzel bir liseye kucak açıyor. Sosyal bilimler lisesinin açılışı ve adımın verilmesinin verdiği gururu sizlerle paylaşmak benim için çok büyük mutluluktur. Bana bu onur ve gururu yaşayan sayın bakanımız ve valimize çok teşekkür ediyorum. İlimizin değerli yöneticilerinin, oluşumuz öğretmenlerinin ve öğrencilerimizin önerilerine ihtiyaç  duyacağımızı düşünüyorum. Bugünü sizler gibi lise çağlarındayken, derslerimizin yanı sıra kültürel faaliyet ve çalışmalar yaparak bugüne ulaştığımı düşünüyorum ve o günkü eğitimler çok önemlidir demek istiyorum sizlere. Yaptığım çalışmalara destek veren aileme huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi. 

TÜRKMEN; “EĞİTİME VERİLEN ÖNEME YAKINEN ŞAHİDİZ”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen de; “O kadar güzel bir gün ki gerçekten Saime ablamızın da söylediği gibi. Çocuklarla nasıl uğraştığına, eğitime verdiği öneme biz yakınen şahidiz. Öncelikle sayın bakanımız Mahmut beye çok teşekkür ederim. Cumhurbaşkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum.   Okulumuzun güzel hizmetler vermesini diliyorum.” diye konuştu. 

TUTULMAZ; “ÇOK İYİ BİR NOKTADAYIZ”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz da; “Bu hafta eğitim öğretim açısından önemli bir hafta. Dün büyük bir coşkuyla başladık. Öğrencilerimizin pandemi sonrası okullarına daha büyük bir bağ İLE bağlanmalarını gördük ve mutlu olduk. Bir tarafta eksikliğini hissetmiş olduğumuz liseyi açmış bulunuyoruz, bir taraftan toptan isminin yaşatılmasına duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum. Değerli bakanım, ilimizde milli eğitimle ilgili verilere baktığımızda çok iyi bir noktadayız. Bir öğretmene düşen öğrenci sayımız ortalama 15. Derslik sayımız ise ortalama 20.” diye konuştu.

BAKAN ÖZER; “TÜM OKULLARIMIZA BÜTÇE GÖNDERDİK”

Bakan Özer de, açılışın gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu ifade etti. Tüm okullara 3.7 milyarlık bütçe gönderildiğinin de altını çiZen Özer; “Saime Toptan hanımefendiye ismini bu okulda kullanmamıza izim verdiği için çok teşekkür ederim. Özel eğitim öğrencilerine vermiş olduğunuz desteklerden dolayı minnettarız. Eğitim-öğretim yılının herkese hayırlı olmasını diliyoruz. Eğitimin tüm kademelerinde bu ülkenin en kalıcı sermayesi olan beşeri sermayeyi kullanmak için çalışmalar maksimum seviyede kullanıldı. 20 yıl gibi kısa bir sürede okullaşma oranının yüzde 90’a çıktığı bir seviyeye çıktık. Eğitim sisteminin önündeki tüm antidemokratik kurallar kaldırıldı.  Eğitim sistemi çok daha demokratik bir duruma getirildi.  İnşallah bizlerde mevcut kitleselleşen eğitim kalitesini artırmak için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Son 20 yılda eğitimde fırsat eşitliği için tüm yavrularımıza ders kitaplarını ücretsiz olarak ulaştırdık. Yardımcı kaynak sorununu da ortadan kaldırdık. En önemlisi ilk kez sadece ortaöğretime değil tüm okullarımıza bütçe gönderdik. İlk kez okullarla bakanlık temas kurmuş oldu. 3.7 milyarlık bir bütçe gönderdik. Bütçe göndermediğimiz bir okul bile kalmadı. Zonguldakla ilgili ihtiyaçlar değil, başarılardan bahsedecek, bunun için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.
Konuşmaların arkasından Saime Toptan Sosyal Bilimler Lisesi’nin açılışı yapıldı.

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

ŞOK MANZARA: ZONGULDAK ‘SIFIR’ ÇEKTİ ŞOK MANZARA: ZONGULDAK ‘SIFIR’ ÇEKTİ