Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, işçi alımı sürecinde çok hassas olduklarına değindi. Avcı, işçi alımı sürecinde intibak süresinin 4 ay olduğunu ve 4 ay sonra işi bırakan işçilerin yerine tekrar alım yapılmadığı için intibak süresinin uzatılması hakkında Enerji Bakanı ile görüşme sağladıklarını ve bu konuda olumlu yanıt aldıklarını söyledi. Ayrıca TTK’ya Yenice’den işçi alımına karşı olmadıklarını ama bu konuda Kardemir’den eşitlik beklediklerini ifade eden Avcı, Karabük’te ve Yenice’de yaşayıp ikametgahı Zonguldak’ta olan kardeşlerimiz orada mağdur olduklarını söyledi.TTK’ya işçi alımının ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arzı gerçekleşecek ve en yakın zamanda bu sürecinde başlamasını bekliyoruz dedi.

AKP Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı’nın konuşmalarından satır başları şu şekilde;”Tabii biz en son Enerji Bakanımız başkanlığında, iki tane bakan yardımcımız, genel müdürlerimiz, milletvekillerimiz, TTK genel müdürümüz ve yardımcımlarımız bir toplantı gerçekleştirdik ve bu toplantıda orada tabii ki alım şartlarıyla alakalı bizlerin istekleri oldu. Çünkü bizim şehrimizin pratiklerini en iyi biz biliyoruz. Bu bağlamda örnek verecek olursak biz bakanımızdan ve heyetinden şunları talep ettik. Malumunuz TTK'ya başlayan bir işçi kardeşimiz dört aylık bir intibak süresi var. Bu intibak süresinden işi bıraktığında yerine  işçi istihdam edilemiyor. Dedik ki biz de madem böyle bir durum söz konusu fiziki yeterlilik anlamında sayın Bakanım biz bir test yapalım ki bunu emsal  kurumlar yapıyor. Örneğin orman bölge müdürlüğümüz bunun gibi müdürlüklerimiz böyle çalışmalar gerçekleştiriyor. Polislik de aynı şey emniyet teşkilatımız yapıyor. Yani biz bunu TTK için de yapalım. Işçi kardeşlerimiz başladığında süreç devam edecek. Fakat burada belki siyasi şaibelerle  hareket edilebilir endişesinden dolayı bu işi sonra farklı bir noktaya getirdik. 

“İNTİBAK SÜRESİNİ UZATALIM BIRAKANLARIN YERİNE İŞÇİ ALABİLELİM”

Dört aylık intibak süresinin şöyle sekiz aya, on iki aya kadar uzatıldığında burada bir işi fiziki yeterlilik noktasında bırakan kardeşlerimizin yerine işçi alabilelim noktasına girelim istedik. Bakanlığımız bu anlamda olaya sıcak baktı en son görüşmemizden bahsediyorum. Çünkü bizim için çok kıymetli bir durum. Bugüne kadar 152 kişi sadece intibak süresini geçirdiği için başladıktan sonra işi bırakmak zorunda kaldı. Biz de inşallah bu intibak Bakanımız ve heyetiyle beraber görüştük. Bu noktada 8 ay veya 12 ay bunun ikisinin de görüşmesini yaptık. Bu kadar uzatırsak o anlamda yani fiziki yeterlilik nedeniyle olabilir veya psikolojik sorunlar olabilir. İşi bırakan kardeşlerimizin yerine işçi alabilelim istedik. 

“YENİCEDEN İŞÇİ ALIMINA KARŞI DEĞİLİZ, EŞİTLİK İSTİYORUZ!”

Bunun dışında biz de şu konuyu dile getirdik. Burada belki bazı yanlış anlaşılmalar olabilir diye bunu burada söylemek istiyorum. Tabii kamuoyunda Karabük’ten Yenice'den işçi alımlarıyla alakalı bir çekinceler olduğuyla ilgili bir konuşma var. Biz Yenice'deki madencilerimizi, oradaki madenci şehitlerimizi çok iyi biliyoruz. Bizim orada dile getirdiğimiz konu aynen şu. Burada sizin huzurunuzda bunu bir tespit edelim. Dedik ki yani bizim Zonguldak'ımızla, Karabük, Bartın kardeş iller artık. Daha düne kadar ilçelerimizdi. Biz kendilerini kardeş görüyor ve bu bağlamda nasıl ki Karabük'teki bir delikanlı Zonguldak'ta TTK'da iş sahibi olabiliyorsa Erdemir'de iş sahibi olabiliyorsa Zonguldak'ta yaşayan Karabüklü kardeşlerimiz var. Yeniceli kardeşlerimiz var. İkametgahları burada. Bunlar da öz vatanlığında içeri girebilirsin. Kardemir'den şunu istiyoruz. Burada bir adaleti istedik biz. Kardemir'e iki yıl ikametgah şartı var. Gidebilmesi için kendi köyünüzde, kendi ilinizde işe giremeyeceksiniz eşinizden dolayı. Burada bir sıkıntı olduğunu tespit ettik ve bu bağlamda dedik ki bizler de bu konuda Cumhurbaşkanımız TTK'ya iki bin işçi alacağız diye söylüyor Sayın Cumhurbaşkanımız. TTK'nın olan yerler hangi iller,Zonguldak ve Bartın. Karabük eski Karabük değil. Hepimiz biliyoruz. Ben yirmi sene önceki gidişimdeki Karabük'ün fiziki halini biliyorum. Şimdiki halini biliyorum. Kardemir’de daha geçen sene iki tane daha fırının ilavesi yapıldı. Artık muazzam bir üretime sahip oldular. İşsizlik oranları Zonguldak'la kıyaslanmayacak dolayısıyla eski ekonomileri yok. Hatta bizim Filyos Limanı'nı dahi işletmeyi bize teklif etmişlerdi. O dönem güçlü bir Karabük var. Böylesine güçlü bir kardeş bir ilimizle bu tip yani az önce bahsettiğim sıkıntıların giderilmesi noktasında gündeme getirmiştik. Yoksa Asla ve katiyen biz Yenice'deki o madencilerimizi, madeni şehitlerimizi unutmadık. Inşallah unutmayacağız ve biz hatta şunu da söyleyeyim Yenice'deki şehit madencilerimizin yakınlarının işe alma süreciyle alakalı şu anda yakinen yaşıyoruz. 

“CUMHURBAŞKANI’NA SUNULACAK”

İŞKUR Genel Müdürlüğüyle görüştüler kendileri. Işte maliye bakanıyla bu işin bir ayağı var ve en sonunda inşallah Cumhurbaşkanımızın arzına sunulacak bu konu. Biz bütün bunların aşağı yukarı toparlandığını tahmin ediyoruz ve yakın bir zamanda da bu müjdenin hayata geçeceğini buradan duyurmak isterim”dedi.

Haber:Batuhan DARAKCI