SAĞLIK SEN ÜNİVERSİTE ŞUBESİ KONGRE YAPTI, YİĞİT OSMAN DARICI GÜVEN TAZELEDİ SAĞLIK SEN ÜNİVERSİTE ŞUBESİ KONGRE YAPTI, YİĞİT OSMAN DARICI GÜVEN TAZELEDİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Dr. Öğr. Üyesi Nergizhan Anaç ve Uzman Dr. Zekeriya Doğan tarafından atık malzemeler kullanılarak yapılan buluş patent tescili almaya hak kazandı.

Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Nergizhan Anaç ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Uzman Dr. Zekeriya Doğan’ın buluş sahibi olduğu ve Üniversitemiz Bilimsel Araştırmalar Koordinatörlüğünün desteklediği "Metalografik muayene yöntemi için organik toz katkılı parlatma süspansiyonu" başlıklı çalışma, atık malzemelerin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesini amaçlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Anaç ve Doğan, tescillenen çalışma sayesinde metalografik muayene yönteminde parlatma aşamasında kullanılan elmas solüsyonların yerine, daha ekonomik ve çevre dostu parlatma solüsyonları geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Mühendislik Fakültesi bünyesindeki buluşun başarıyla tamamlanmasından ve çalışmanın incelemeli patent ile tescillenmesinden mutluluk duyduklarını belirten Anaç ve Doğan, bu süreçte desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e teşekkürlerini sundu.