Üzgün, öfkeli ve kızgın olduklarını ifade eden Kır, kadınların vahşice katledildiğini söyledi. 

Kır’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

“Üzgünüz, öfkeliyiz, kızgınız… Her yeni güne yemi bir kadın cinayetiyle uyanıyoruz. Kadınlar katlediliyor, Ankara da, İstanbul’da, Diyarbakır’da, Trabzon’da, Konya’da İzmir’de, Antalya’da… En sonuncusu da Zonguldak’ta yaşandı ve bir kız kardeşimiz evinin önünde ateşli silahla vurularak öldürüldü. 

Her yaşta, her meslekte ve her eğitim grubunda. Sadece kadın oldukları için, olmaz dedikleri için, ayrılmak istedikleri için, eril zihniyetin dayatmalarına direndikleri, kadın bedeni ve ruhu üzerinde erkeğin kurmak istediği
tahakkümü kabul etmedikleri için kadınlar vahşice katledilmektedir. 

“TAHRİK İNDİRİMİ UYGULAYAN YARGI, YEŞİM’İN KATLEDİLMESİNDEN SORUMLUDUR”

Kadın erkek eşitliğini fıtrata aykırı bulan cumhurbaşkanı, kadının kariyerini annelikle sınırlayan AKP iktidarı, kadın katillerine iyi hal adı altında tahrik indirimi uygulayan yargı diğer kadın katliamlarında olduğu gibi Zonguldaklı kız kardeşimiz Yeşim’im de katledilmesinden
sorumludur. 

Şu çok net bilinmelidir ki; yaşanan her kadın cinayetinin ve çocuğa yönelik istismarın sorumlusu, tek adam hükümetidir; çünkü kadın cinayetleri politiktir. Kadına yönelik şiddete bedel biçenler şiddeti bitirmek istemiyor! Tacizcileri, tecavüzcüleri cezasızlıkla ödüllendirenler, yaşam hakkımıza sahip çıkmıyor! Her fırsatta erken evliliğe göz kırpanlar, çocuk yaşta evliliği yasaklamak istemiyor!

Ancak biz, kadınlara tacizi, tecavüzü, ölümü reva görmelerine izin vermeyeceğiz.

Kadınların canıyla oynayan bu kararın hesabını 14 Mayıs seçimlerinde sandıkta soracağız!

İktidara geldiğimiz ilk hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’n in yeniden yürürlüğe girmesini sağlayacağız. Sözleşmeyi uygulamaya koyduğumuzda bütün yükümlülüklerini yerine getirerek, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin, istismarın nasıl sonlandırılacağını göstereceğiz. Türkiye’yi yeniden hukuk devletine dönüştüreceğiz. Halkın partisi olarak, halkla birlikte bu vahşeti sona erdireceğiz.”

Olay Neydi?

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşayan Yeşim Sönmez (36) pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Olay yerinden kaçan cinayet zanlısı yakalanarak gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre olay, ilçeye bağlı Ömerli Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre itfaiye çalışanı olduğu öğrenilen B.Ç. (39) ile Yeşim Sönmez (36) arasında henüz bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı.

Tartışmanın büyümesi üzerine B.Ç. aracından aldığı pompalı tüfekle Sönmez'e ateş ederek yaraladı.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

112 Acil Sağlık ekiplerince Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Sönmez, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olay yerinden kaçan şüpheli, polis ekiplerince Çaycuma ilçesinde gözaltına alındı.

Haber:Duygu ELMA ÖZFİDAN