Kent Konseyi kadın komisyonu ve Nesil Halk Oyunları tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramının 104. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı anlar canlandırıldı. 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı anlar, Zonguldak’ta İlk ayak bastığı iskelede tekrar canlandırıldı. Programda İskeleye Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden bir genç botla gelerek duygu dolu anlar yaşattı. Renkli görüntülerin oluştuğu programda genç öğrenciler koreografi düzenlenerek, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu.


Program’da konuşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Özkaya;”1923’ten 2023’e ilk adım. 104 yıl önce Samsun’da milli mücadeleyi başlatan meşalenin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, milletimizin, bağımsızlık mücadelesini başlatmak için anadoluya ilk adımı atarak, 19 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile Samsun’da başlayan milli mücadelenin, aynı hedefe idealleri etrafında toplanan bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen düşman işgaline karşı başlatılan varoluş mücadelesinin destansı tarihinin yazıldığı, itiraf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, yoksulluğun, yokluğun ve çaresizliğin egemen olduğu bir dönemde, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattıkları kurtuluş savaşına 29 Ekim 1923’te cumhuriyetle taçlandırmış, büyük mirası gençlere emanet etmişlerdir. Cumhuriyet gençlerinin omuzlarında sonsuza kadar devam edecektir.
“Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”
Cumhuriyeti gençlerimize emanet eden 19 Mayıs’ı da gençlerimizin bayramı yapan gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelemizin tüm kahramanlarına, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum” dedi. 

Haber: Batuhan DARAKCI