Genel Maden İşçileri Sendikası (gmis) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, asgari ücret konusunda, açıklamada bulundu.

Asgari ücretin taban ücreti olduğunu ve bunun üzerinde çalışan sözleşmeli ve diğer kadrolu işçilerin maaşlarının da asgari ücrete göre yükselmek zorunda olduğuna dikkat çeken Başkan Yardımcısı İsa Mutlu şunları ifade etti:

"Genel Maden İşçileri Sendikamı'zın Genel Başkanı Hakan Yeşil, şu anda Ankara'da katıldığı TÜRK- İŞ başkanlar kurulu toplantısında ana başlık olarak asgari ücret tespit komisyonu toplantıları gündemde.  TÜRK-İŞ genel başkanımız da bugün zaten gerekli açıklamayı yaptı. Türkiye'deki açlık ve yoksulluk sınırı belli açlık ve yoksulluk sınırının bu seviyelerde olduğu bir dönemde asgari ücretteki artış toplumun tüm kesimlerini sevindirecek bir seviyede olması gerekir. İnsanların alım gücü gerçekten düşmüş bir durumda, geçen sene 30 liraya aldığımız peyniri bu sene 130 liraya alıyorsak insanların kaybolan alım gücünün bir nebze de olsa yükseltilmesi gerekiyor.

TÜRK-İŞ başkanımızın söylediği gibi 7785 TL'nin baz alınarak bu rakamın üzerinde pazarlık yapılması gerektiğini vefatle söylüyor. Asgari ücret konusunda TÜRK-İŞ genel başkanımız ve TÜRK-İŞ başkanlar kurulumuz gerekli mücadeleyi vermektedir. Asgari ücretli ve tüm toplumu mutlu edecek bir gelir seviyesi inşallah oradan çıkmalıdır. Biz de sürecin sonucunu merakla bekliyoruz.

Kısaca temennimiz ve umudumuz toplumun asgari ücretli mutlu edecek, toplumun tüm kesimlerini memnun edecek bir karar çıksın. Buna sadece asgari ücret olarak bakmamak lazım asgari ücretin taban ücreti olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun üzerinde çalışan sözleşmeli ve diğer kadrolu işçilerin maaşları da asgari ücrete göre yükselmek zorunda olacak ve dolayısıyla asgari ücret taban ücret olarak sadece asgari ücretlileri ilgilendirmiyor. Asgari ücret taban ücret kabul edildiği için asgari ücret dışında çalışan sendikalı ve sendikasız tüm çalışanları ilgilendiren bir mevzuyla karşı karşıyayız.

TOGG OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ TOGG OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

İnşallah umudumuz toplumun tüm kesimlerini memnun edecek bir karar çıkar."