Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, marketlerdeki fiyat artışı ve yıl başı alışverişine değindi.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, “şu an marketler fiyatları değiştirmeye yetişemiyorlar bu şekilde bir fiyat değişimi var. Asgari ücret daha zamma geçmeden şubat ayında vatandaşın eline geçecek şu an da zam zaten eridi bütün ürünlere yüzde 30, yüzde 40 zam yapıldı”dedi.

DEVREK BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE BİR EKİP GÖNDERDİ DEVREK BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE BİR EKİP GÖNDERDİ

Başkan Topaloğlu, ayrıca yıl başı alışverişlerinde mutlaka vatandaşların mağdur olmamaları için değişim fişi almaları konusunda uyarıda bulundu.

“ASGARİ ÜCRET YAPILAN ZAMLARLA ERİDİ”

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, “Şimdi öteden beri biliyorsunuz marketler keyfi zamlar yapmakta, maliyetler artmadan askeri ücret bahane edilerek, değişik şeyler bahane edilerek Astronomik olarak maalesef fiyatlar artmaktadır. Deyim yerindeyse şu an marketler fiyatları değiştirmeye yetişemiyorlar bu şekilde bir fiyat değişimi var. Asgari ücret daha zamma geçmeden şubat ayında vatandaşın eline geçecek şu an da zam zaten eridi bütün ürünlere yüzde 30, yüzde 40 zam yapıldı. Bize gelen şikayetler bu konuda yetkili olan il ticaret müdürlüğe, tarım il müdürlüğüne ve belediyeye biz bunu yönlendiriyoruz. Doğrudan biz buralara gönderip buralarda denetim yapılmasını sağlıyoruz. Tabi ceza muayeneler uygulanıyor fakat çok çaydırıcılığı yok. Milyonlarca insan alışveriş yapıyor tüketiciler mutlaka ve mutlaka piyasa araştırması yaparak alışveriş yapsınlar. Vatandaşlarımız artık gerçekten yoruldu günde on market gezmek zorunda kalıyorlar bir yerde 5 lira bir yerde 10 lira iki katı fiyatlar satılıyor. Bunu gerçekten kabul etmiyoruz bu konuda bütün marketleri insaflı davranmaya vatandaşın canını yakmamaya çağırıyoruz. Özellikle yeni yılda insanlar rahat bir yeni yıl geçsinler. Özellikle yeni yılda tüketilen ürünlere zam yapılmamalı. Bu arada kamu yöneticilerimiz, denetim elemanlarımız denetimlerini aralıksız sürdürmeli aşırı zam yapan keyfi zam yapan marketler hiç ayrım yapılmadan hiç gözünün yaşına bakmadan gerekli cezalar uygulansın.”

“MUTLAKA DEĞİŞİM FİLİ ALSINLAR”

Vatandaşın mutlaka değişim fişi almaları konusunda uyarıda bulunan Başkan Topaloğlu,”Özellikle ürün alırken hediyelik eşya aldığımız için mutlaka değişim fişi alsınlar. Hediye aldığımız insanlara uymayabilir büyük gelebilir küçük gelebilir, başka bir ihtiyacı olabiliriz değişim fişi alsınlar ve mutlaka fatura alsınlar. Çünkü almadıkları zaman hediye aldığımız insana da kimseye de yaramaz buna dikkat etsinler. İkincisi özellikle gıda alan tüketiciler merdiven altı ürünler almaktan kaçınsınlar, ürünleri güvenli yerden alsınlar” dedi.

Haber; Batuhan DARAKCI