Amasra’da, 42 madencinin katledildiği patlamayla ilgili bilirkişi ön raporunda kusurlu olarak gösterildiği TTK Genel Müdürü ve yardımcısı hakkında herhangi bir soruşturma veya soruşturma izni talep edilmediği ortaya çıktı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 42 madencinin yaşamını yitirdiği, 14 Ekim 2022’de gerçekleşen patlamayla ilgili soruşturmada savcılığın, bilirkişi ön raporunda işaret edilen Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş hakkında soruşturma talebinde dahi bulunmadığı öğrenildi.

TTK'nin iki yöneticisi hakkında soruşturma yürütülmediği, Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtla ortaya çıktı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Demirtaş, bilirkişi ön raporunda, Kazım Eroğlu'nun havalandırma, metan drenajı, teknik personel sayısındaki eksiklik, Ercan Gebeş'in de havalandırma ve metan drenajı konularında kusurlu bulunduğuna işaret ederek bu iki isim hakkında soruşturma açılıp açılmadığını Bakan Dönmez'e sordu.

Dönmez, konuya dair “Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bahsi geçen kişiler hakkında herhangi bir soruşturma izni talep edilmemiştir” yanıtını verdi.

“AKP BÜROKRATLARI YİNE KORUNDU”

CHP’li Demirtaş, yanıta ilişkin katliamın sorumlularına ilişkin AKP’nin ‘sonuna kadar gideceğiz’ söyleminin boşa düştüğünü belirterek, “Ölümlü kazada kusurlu olan herkesin tutuklanması gerekirken, görünmez bir el devreye girmiş ve sicili bozuk AKP bürokratları yargı yoluyla yine korunmuştur” dedi.

EREĞLİ YOLUNDA KAZALAR PEŞ PEŞE GELDİ EREĞLİ YOLUNDA KAZALAR PEŞ PEŞE GELDİ

Demirtaş, Eroğlu ve Gebeş'in açığa dahi alınmadıklarını hatırlatarak, “Yargı önünde hesap vermesi gereken bu kişilerin ellerini kollarını sallayarak gezmeleri ve hatta TTK'yı yönetmeye devam etmeleri 42 madencinin ailesini üzdüğü gibi tüm Türkiye'nin vicdanını da yaralamaktadır. Savcılığın derhal Enerji Bakanlığı'ndan bu kişiler hakkında soruşturma izni ve tutuklama talep etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.