Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde meydana gelen grizu patlamasıyla ilgili sendika binasında önemli açıklamalarda bulundu. Yeşil, maden ocağındaki son durumu değerlendirirken, işçi açığıyla ilgili de konuştu. Öte yandan Başkan Hakan Yeşil, kuruma yakın zamanda işçi alınabileceğinin de sinyallerini verdi. 
Başkan Hakan Yeşil’in konuşmasından kesitler şöyle; 

MADEN OCAĞINDA SON DURUM NE?

“Olay anında bir patlama oldu. Yoğun sıcaklık sebebiyle oradaki ağaç malzemeler alev aldı. Ocakta açık alevli bir yangın vardı. Son arkadaşımızı aldıktan sonra yangını söndürme çalışmaları başladı. Ocaktaki tüm risklerin ortadan kalkması için bu yangının söndürülmesi gerekiyordu. Bizim ayak diye tabir ettiğimiz çalıştığımız yerin başından ve dibinden kapatılması gerekiyordu. Barajlar yapıldı. Dün akşam itibariyle sızdırmazlık sağlandı. Ayak dibi ve ayak başı sağlıklı şekilde kapatıldı. Ekipler bunu takip ediyor. Ocakta riskler ortadan kalktığı zaman önce yetkili arkadaşlarımız araştırma ve inceleme için ocak içine girecek. Bu bittikten sonra çalışma hayatı devam edecek.”

İŞÇİ AÇIĞI İHMAL SEBEBİ Mİ?

“Bunu uzun zamandır dile getiriyoruz. Yerin altında bir çalışma hayatı var. Bu yapılacak işlerin kimler tarafından ne kadar işçiyle yapılacağı belli. Biz bunu yıllardır belirtiyoruz. İşçi sayımızın istenilenden düşük olduğu ve bunun iş sağlığı ve güvenliği konusunda riskler yaratacağı konusunda bir sürü açıklamalarımız var. 
Tabi bu tespit edilmiş bir gerçek. Sağlıklı bir şekilde yerin altında çalışmak istiyorsak işi kim yapacaksa nasıl yapılacaksa o kadar işçiyle çalışılması lazım.  Uzun yıllardır beri işçi açıkları bizim eksikliğimiz. Bu konuda talep ve dileklerimizi gerekli yerlere ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Şu an uzman personel araştıracak inceleyecek kamuoyuna bir açıklama yapacak. Bizlerde hep beraber bunu takip edeceğiz.”

TTK'DA İŞÇİ VE MEMURU İLGİLENDİREN PROMOSYON İHALESİ SONUÇSUZ KALDI TTK'DA İŞÇİ VE MEMURU İLGİLENDİREN PROMOSYON İHALESİ SONUÇSUZ KALDI

AMASRA TTK KAPATILACAK MI?

“Ocak bölgesel olarak kapatılacak. Kaza yerinden bahsediyor sayın bakan. Sadece kaza yeri emniyetli hale gelene kadar o kısım kapatılacak. Amasra müessesimizin tamamen kapatılması söz konusu değil. Eksi 300-eksi 350 kodunda yaşanan bu olay ve o kodun kapatılması ve devamında da bir üst kodlarda eksi 150 ve eksi 250 kodlarında çalışmanın devam edeceği bilgisini bizler biliyoruz. Riskler tamamen ortadan kalktıktan sonra üretime başlanacaktır.” 

TTK’YA İŞÇİ ALIMI SÜRECİ

“Bu kuruma yakın zamanda işçi alınacağı belliydi. Tabi bu durumun etken olması bizi üzer ama kuruma yakın zamanda işçi alınacaktır.”