Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin Zonguldak'ta 83 engellinin TOKİ'den sosyal konut sahibi olmaya hak kazandığını  söyledi.

TÜM ÜLKEDE 13 ŞUBAT'A KADAR OKULLAR TATİL TÜM ÜLKEDE 13 ŞUBAT'A KADAR OKULLAR TATİL


Cumhurbaşkanlığı tarafından hayata geçirilen toki sosyal konut projesi kapsamında Zonguldak'ta 1650 sosyal konutun kurası pazar günü çekilmişti.
Hatırlanacağı üzere sosyal konutların yüzde 5'i engellilere ayrılmıştı. Buna göre Zonguldak genelinde 1650 sosyal konutun yüzde 5'ine tekabül eden 83 konutun kurası engelliler grubu içinden ayrıca çekildi ve 83 ihtiyaç sahibi engelli TOKİ'den sosyal konut sahibi oldu.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, 83 engelliye engelli kurası ile daire sahibi olduğunu belirterek teşekkür ederek şunları ifade etti.


" 250.000 sosyal konut projesi hayata geçirildi ve bunun için de 74 ilimizde kura çekimleri için talepler alındı. Tabii bu taleplerde bilindiği gibi engelliler ayrı talep veriyorlar, şehit aileleri ve gaziler var. Ayriyetten emekliler de var. Şimdi Zonguldak'ımızda da bilindiği gibi Merkez ilçede 220 adet olmak kaydıyla il genelinde 1.650 konut yapılması için projeler hazırlandı ve bunlar için de ayrı ayrı kuralar çekildi.Tabii o 1650 konutun otomatikman %5 olan engelli kontenjanı 83 konuta yansıyor. Merkez ilçedeki çekilişte bilindiği gibi 11 adet engelli kurası çekildi ve bu asil 11 üye belirlendikten sonra engelli kurasına giren ve engelli kurasında çıkmayan arkadaşlarımız ister istemez normal sistem gereği normal kuraya da katıldıkları için Tabii normal kurada da engelli olup normal çekilişte çıkan arkadaşlarımızla beraber bu sayıyı ortalama 90 kişi civarında ulaşmış bulunmakta 
Ben bu anlamda Tabii ülkemizdeki bu ekonomik sıkıntılar açısından konut edinmeniz çok zor olması sebebiyle bu kurada çıkan arkadaşlarımız İnşallah 2 sene içinde yani İki sene sonra konutlarına sahip olurlar ve büyük bir engeli de aşmış olurlar. Ben bunun için bu projenin uygulanmasında öncülük yapan başka Cumhurbaşkanımız olmak hükümetimizde tabii ki engelli camiası adına teşekkür ediyoruz.
Gönül ister ki Tabii daha fazla proje olsun inşallah tekrar bu konuda yeni bir çalışmaları olacağına dair de açıklamalar var  İnşallah önümüzdeki yıllarda daha büyük projeler yapılarak konut sektöründe devletin öncülüğünde ihtiyaç sahibi kişiler ve engelliler daha fazla konut sahibi olurlar diye düşünüyorum"