Zonguldak’ta 423 yataklı Atatürk Devlet Hastanesi’nin açılışı, geçtiğimiz 2022 yılının Kasım ayında hasta kabulüne başladı. İhtiyaç dahilinde çizilen projenin yapım aşamasıyla birlikte hastaneye 423 yataklı servisin yanı sıra 50 yataklı yoğun bakım ünitesi, 12 adet de ameliyathane kazandırıldı ancak; mahkumlar için nezarethane odası yapılmadı.
Aynı zamanda ağır hastaların tedavisinde büyük rol oynayan Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde de nezarethane odası bulunmuyor. 
Cezaevi’nde yaralanan ya da hastalanan mahkumlar, nezarethane odası olmadığı için zırhlı ring araçlarında sıralarını bekliyorlar. Hastalanan mahkumlar, ancak sıraları geldiğinde jandarma görevlilerinin kontrolüyle doktor noktasında muayene olabiliyorlar. Bu sırada sağlık problemleri nedeniyle ayakta duramayacak halde olan mahkumlar zor anlar yaşıyorlar. 
Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı, Zonguldak Valiliği ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ilgili birimlere mahkum koğuşunun yapılması için talepte bulunmalarına rağmen hastanede bir adım atılmaması ise soru işaretlerine neden oldu. 
650 mahkumun kaldığı Beycuma M tipi Kapalı Cezaevi mahkumlarının yaşadığı mağduriyetin bir an önce çözülmesi için yetkilerin adım atması bekleniyor. 


Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN