Başkent Üniversitesi başta tıp olmak üzere tüm bilim alanlarına yoğun katkısını sürdürüyor. Bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirilen Ulusal Tıp Eğitimi Kongresine, Başkent Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. Kongreye; Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet  Haberal'ın yanı sıra Türkiye'nin her yerinden çok sayıda bilim insanı, öğretim görevlileri, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

İlk toplantı; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Cumhuriyet'in 100. yıldönümü dolayısıyla 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Kongrenin açılış konuşmasını Tıp Eğitimi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Alimoğlu yaptı. Ardından Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Akaydın Aldemir söz aldı.

Ve söz Prof. Dr. Mehmet Haberal'ındı. ''Hekimlik Sanatı'' başlıklı açılış konferansını vermek üzere kürsüye gelen Prof. Dr. Haberal, Cumhuriyetin yüzüncü yıldönümü dolayısıyla bir kez daha Atatürk ve Silah arkadaşlarını saygıyla yad etti. ''Ne mutlu ki ülkemiz var'' dedi. Transplantasyonun geçmişine değinen ve ilk başarılı transplantasyonu gerçekleştiren Haberal, organ naklinin önemine vurgu yaptı. Transpantasyon konusunda Türkiye'deki gelişmeleri de anlattı, Prof. Dr. Mehmet Haberal. Prof. Dr. Haberal, Meclis'te organ bağışı için verdiği zorlu mücadeleye de değindi.

Açılış konferansının ardından Prof. Dr. Mehmet Haberal'a tıp dünyasına olan katkılarından dolayı Tıp Eğitimini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Sekreteri tarafından plaket ile çiçek taktim edildi.

İlk paneli gerçekleştirilen Kongre, Başkent Üniversitesi ev sahipliğinde çalışmalarına 2 gün süreyle devam edecek.